60 درصد مواد اوليه مورد نياز توليد دارو در کشور تامين مي شود

۱۳۸۷/۱۱/۲۶ - ۱۶:۵۸ - کد خبر: 15154
 60 درصد مواد اوليه مورد نياز توليد دارو در کشور تامين مي شود
کامران باقري لنکراني در حاشيه بازديد از نمايشگاه دستاوردهاي 30 ساله انقلاب اسلامي در مصلاي تهران در جمع خبرنگاران افزود:
ميزان توليد مواد اوليه دارو ظرف سي سال گذشته بويژه سه سال گذشته رشد قابل توجهي داشته است.
وي تصريح کرد: سي سال پيش هيچ مواد اوليه دارويي در کشور توليد نمي کرديم در حالي که از شروع مسووليت دولت نهم ميزان توليد مواد اوليه مورد نياز صنعت دارويي کشور از 35
درصد هم اکنون به 60 درصد رسيده و روند افزايشي همچنان ادامه دارد.
باقري لنکراني اظهار داشت: طي سه سال گذشته حدود 10 هزار ميليارد ريال سرمايه
گذاري جديد در بخش داروي کشور شده که تقريبا يک سوم آن در توليد مواد اوليه دارويي
است که آثار آن در دو سه سال آينده مشخص مي شود.
به گفته وي، مجموعه وزارت بهداشت ارتباط و همکاري بسيار خوبي را با ارکان مختلف
دارويي کشور بخصوص توليد کنندگان مواد اوليه، داروي نهايي، داروسازها و واردکنندگان داشته است.
وي تاکيد کرد: اخيرا شوراي مشورتي را با شرکت همه اين عوامل تشکيل داديم که اين شورا کمک خوبي به وزارت کرده تا از نظرات خوب همه ذي نفع ها در سياست گذاري هاي خود
استفاده کند.
به گزارش ایرنا، وزير بهداشت گفت: در بخش صادرات دارو امسال نسبت به سال گذشته حدود 22 درصد رشد داشته ايم ولي هنوز از همه ظرفيت ها استفاده نکرديم و به نظر مي رسد ما در مقوله دارو
مي توانيم رشد چشمگير تري داشته باشيم.
وي خاطر نشان کرد: در اين ارتباظ با سازمان گسترش توسعه صادرات وزارت بازرگاني همکاريهاي خوبي انجام داديم و اميدواريم با اين همکاري ها و تلاش توليد کنندگان روند صادرات با بازارهاي هدف جديدتر رشد بهتري پيدا کند.
وي در پاسخ به سوال ايرنا در خصوص بودجه سلامت کشور در سال 88 افزود: در موضوع بودجه به خصوص در بخش سلامت هنوز شاکله بودجه نهايي نشده و مفروض بودجه اجراي لايحه هدف مند شدن يارانه ها است. هنوز اين موضوع محل بحث است و به طور طبيعي روي همه قسمت هاي بودجه به خصوص وزارت بهداشت اثر مي گذارد.
باقري لنکراني گفت: در مجموع چيزي که در خصوص بودجه مي توانيم اظهار نظر کنيم اين است که در لايحه نسبت به فعاليت هاي دانشگاهي يک مقدار در سال 88 گشايش هايي را
داريم ولي نسبت به برخي از برنامه هاي کشوري متعاقب با برنامه هاي دانشگاهي در واقع پيش بيني اعتبار نشده و ممکن است با چالش هايي روبرو شويم.
وي تاکيد کرد: بيمه ها نيز افزايش نسبي داشته ولي تا رسيدن به ايده ال ها هنوز فاصله دارد.
وزير بهداشت يادآور شد: در اين وزارت خانه تلاش مي کنيم از امکانات موجود حداکثر استفاده را ببريم و نگذاريم چالش هايي براي موضوع سلامت کشور بوجود بيايد.
وي با اشاره به کسري شديد بودجه حوزه سلامت در سال جاري گفت: با اين وجود تلاش کرديم با همکاري دانشگاههاي علوم پزشکي برغم همه نقصان ها خدمات رساني دچار مشکل نشود.
وي در پاسخ به سوالي در خصوص کمبود آمبولاس در بخش اورژانس و بيمارستانها گفت: وزارت بهداشت مجوزي در اختيار دارد که آمبولانس هاي مورد نياز خود را با تخفيف در تعرفه هاي گمرکي وارد کند اين مصوبه در جلسه دولت براي هلال احمر هم تصويب شده و ما تلاش مي کنيم نيازها را بر طرف کنيم.
باقري لنکراني افزود: هم چنين توليد آمبولانس در داخل کشور هم به نتيجه رسيده و الان در اين مسير هم وزارت بهداشت خريدهاي خوبي انجام داده است.
وي يادآور شد: ظرف يکسال و نيم گذشته حدود هزار دستگاه آمبولانش جديد به مجموعه خدمات 115 اضافه شده و براي سال آينده نيز برنامه ريزي شده حدود 300 تا 400 دستگاه آمبولانس براي بيمارستانها خريداري شود.
وي در خصوص توزيع داروهاي کمياب توسط هلال احمر هم خاطر نشان کرد: کار خوبي که هلال احمر تصميم به انجام آن گرفت، تاسيس شرکت پخش داروهاي فوق تخصصي و کمياب بود که ما هم مجوز داديم.
به گفته وي، اين عمل باعث مي شود دسترسي به داروهاي فوق تخصصي با توجه به اينکه وارد کننده انحصاري برخي از اين داروها هلال احمر بوده بيشتر شود و در مناطق بيشتري اين
داروها را داشته باشيم که حرکت خوبي است.
وزير بهداشت در خصوص يکسان سازي تعرفه هاي درماني در بيمارستان هاي خصوصي و دولتي گفت: اين پيشنهاد مهمي است ولي بدليل اينکه همه دستگاهها روي آن اتفاق نظر نداشتند ما در متن لايحه اين را نتوانستيم بياوريم ولي ساز و کارهايي را داريم پيگيري مي کنيم تا با حمايت هايي که مي شود در تعدادي از بيمارستانها اين روند اجرايي شود.
باقري لنکراني تاکيد کرد: هر وقت اين طرح تصويب شود اعلام مي کنيم هم اکنون در اين ارتباط در حال مذاکره هستيم.
وزير بهداشت در خصوص فعاليت داروفروشان ناصر خسرو هم تاکيد کرد: خيلي از داروهايي که در اين مکان عرضه مي شود داروهاي غير قانوني است، نوع داروها متفاوت است و داروهايي است که تحت پوشش ما نيست.
وي افزود: چهار سال پيش در اين مکان داروهاي تحت پوشش وزارت بهداشت عرضه مي شد
ولي حالا اين موضوع فرق کرده است.
وي خاطر نشان کرد: با همکاري معاونت غذا و داروي وزارت بهداشت، نيروي انتظامي و
سازمان تعزيرات ، حجم عرضه دارو خارج از شبکه رسمي کشور در اين مکان نسبت به چهار سال پيش بسيار کا هش يافته است.
باقري لنکراني در خصوص توليد و شيوه مصرف شربت ترياک هم گفت: وزارت بهداشت قرار بود
روي شربت ترياک کار تحقيقاتي انجام دهد که فاز اول آن انجام شد و فازهاي بعدي هم در دست انجام است.
وي اظهار داشت: نکته مهمي که روي آن تاکيد مي کنيم اين است که شربت ترياک به عنوان يک مصرف عمومي به هيچ وجه در نمي آيد بلکه به عنوان يک پروتکل درماني براي گروه هاي
خاص خواهد بود که تحت نظر پزشک از اين منفعت مي برند الان هم مطالعات انجام شده
نشان داده که در گروه هاي خاص انجام شدني است.
وي در بخش ديگري از سخنان خودگفت: يارانه دارويي در بودجه سال 88 نسبت به امسال حدود هزار ميليارد ريال افزايش داشته است.
وزير بهداشت در پاسخ به سوالي در باره موفق نبودن طرح پزشک خانواده افزود: فکر مي کنم طرح پزشک خانواده هنوز به اوج بالندگي خود نرسيده ولي اگر همه حمايت کنند اين طرح که تکليف قانوني دارد و محور پيشنهادات ما در برنامه توسعه پنجم است مي تواند آثار بيشتري براي ارتقاي سلامت کشور داشته باشد الان هم متوقف نيست ولي گسترش آن کند شده ما مي خواستيم در شهر هم آن را داشته باشيم که هنوز اجرايي نشده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.11365s, 19q