راه اندازي دانشکده مهندسي پزشکي راهکار مناسبي براي پيشبرد اين رشته است

۱۳۸۷/۱۱/۲۶ - ۱۷:۰۲ - کد خبر: 15162
 راه اندازي دانشکده مهندسي پزشکي راهکار مناسبي براي پيشبرد اين رشته است
دکتر "سيد محمد رضا هاشمي گلپايگاني" در حاشيه پانزدهمين کنگره مهندسي پزشکي ايران، با بيان اين مطلب افزود: هم اکنون دانشگاه "امير کبير" تنها دانشگاه دولتي است که داراي دانشکده مهندسي پزشکي است و در دانشگاه آزاد تنها واحد "علوم تحقيقات" داراي دانشکده مهندسي پزشکي است .
پدر علم مهندسي پزشکي ايران افزود: اين در حالي است که بسياري از دانشگاه هاي کشور از جمله دانشگاه صنعتي شريف به لحاظ دارا بودن اساتيد مجرب و فضاي مناسب قابليت اين را دارد که دانشکده مهندسي پزشکي در آنجا راه اندازي شود.
وي که داراي دکتراي مهندسي برق و مهندسي پزشکي از دانشگاه ايالتي اوهايو آمريکا است گفت : هم اکنون نيروهاي متخصص داخلي کشور داراي توان علمي و پروژه هاي علمي تحقيقاتي بسيار بالايي هستند که منجر به توان بالقوه آنها در حل مسائل مربوط به مهندسي پزشکي از جمله مسائل مرتبط با تشخيص، درمان و تجهيزات شده است.
عضو هيات علمي دانشگاه امير کبير با بيان اينکه بايد از اين قابليت متخصصين داخلي استفاده کرد، افزود: با راه اندازي دانشکده هاي مستقل مهندسي پزشکي در دانشگاه هاي کشور مي توان از توانايي متخصصين داخلي در راستاي پيشبرد اين رشته استفاده کرد .
به گزارش ایرنا، گلپايگاني با اشاره به اينکه رشته مهندسي پزشکي را نمي توان با ساير رشته هاي مهندسي مقايسه کرد، گفت: کاربرد رشته مهندسي پزشکي بيشتر در سيستم هاي زنده و کلينيکي و به عبارتي در سيستم هاي غير انسان ساز است در حالي که کاربرد ساير رشته هاي مهندسي در سيستم هاي غير زنده و سيستم هاي دست ساز انساني است.
وي اضافه کرد: اين تفاوت ها نه تنها کاربرد تحقيقات رشته مهندسي پزشکي را تغيير مي دهد بلکه سياست هاي علمي اين رشته از جمله آموش هاي خاص اين رشته را در قالب دانشکده مستقل متمايز مي کند.
وي با اشاره به اينکه آموزش رشته مهندسي پزشکي در دانشکده هاي پزشکي و دانشکده هاي مهندسي مشکلات خاصي را به دنبال دارد، گفت: آموزش اين رشته در دانشکده هاي مهندسي به علت حاکم بودن فضاي مهندسي داراي مشکلاتي است .
گلپايگاني خاطر نشان کرد: در مقابل آموزش اين رشته در دانشکده هاي پزشکي نيز به علت حاکم بودن فضاي آزمايشگاهي و کلينيکي مشکلاتي خواهد داشت .
پدر علم مهندسي پزشکي تاکيد کرد: با وجود چنين مشکلاتي ضروري است که جايگاه رشته مهندسي پزشکي مشخص شود .
وي در پايان با تاکيد بر اينکه يک آموزش خوب پشتيبان مناسبي براي تحقيق و پ‍ز‍وهش است، گفت: تحقيق و پ‍ژوهش در رشته مهندسي پزشکي در حيطه تشخيص و درمان بايد متناسب با فضاي فرهنگي و بوي داخلي باشد که براي محقق شدن اين امر بايد توان علمي و تحقيقاتي نيروي متخصص داخلي را با سياست هاي آموزشي صحيح در جهت رفع نيازهاي داخلي به کار گرفت.
پانزدهمين کنفرانس مهندسي پزشکي ايران از 23 تا 25 بهمن ماه در دانشگاه آزاد اسلامي واحد مشهد برگزار شد .
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.66258s, 18q