دود سيگار، خطر بروز زوال عقل را در افراد غيرسيگاري تشديد مي‌كند

۱۳۸۷/۱۱/۲۶ - ۱۷:۰۳ - کد خبر: 15167
دود سيگار، خطر بروز زوال عقل را در افراد غيرسيگاري تشديد مي‌كند
محققان انگليسي و آمريكايي در پژوهش جديدي دريافته‌اند: تماس با دود سيگار حتي در مورد اشخاصي كه سيگار نمي‌كشيدند خطر ابتلا به زوال عقل و ساير مشكلات و بيماريهاي ذهني را به ميزان قابل توجهي افزايش مي‌دهد. اين تحقيق در مجله بيرتيش مديكال منتشر شده است.

محققان تاكيد كردند: اين نخستين تحقيق گسترده‌اي است كه رابطه بين اين دو پروسه را نشان مي‌دهد. بر اساس نتايج اين پژوهش، تماس با دود سيگار بويژه در مقادير زياد و ساعات طولاني، ‌خطر بروز زوال عقل را 44 درصد افزايش مي‌دهد.

ديويد لولين، محقق دانشگاه كمبريج در انگليس كه سرپرستي اين تحقيق را برعهده داشته ‌در بيانيه‌اي تصريح كرد: يافته‌هاي ما نشان مي‌دهد كه استنشاق دود سيگار ديگران به مغز آسيب مي‌رساند و عملكردهاي ذهني مانند حافظه را دچار اختلال مي‌كند.

وي تاكيد كرد: نتايج اين تغييرات خطر ابتلاي زودهنگام به زوال عقل است.

پيش از اين نيز تحقيقات نشان داده بود كه تماس با دود سيگار به طور غيرمستقيم احتمال ابتلا به طيفي از بيماريها مانند سرطان ريه و بيماري قلبي را تشديد مي‌كند.

طبق آمار سازمان جهاني بهداشت، بيش از نيمي از كودكان در سراسر جهان در خانه‌هايشان در معرض دود سيگار قرار دارند.

به گزارش ایسنا، در اين پژوهش نزديك به 5000 فرد بالغ غير سيگاري كه بالاي 50 سال داشتند، ‌مورد آزمايش قرار گرفتند. در اين آزمايشات نمونه‌هاي بزاق افراد بررسي شد و علاوه بر اين نتايج سه پژوهش جداگانه ديگر كه در انگليس انجام شده مورد بازبيني قرار گرفت.

تحقيقات نشان داد: در بزاق اين افراد با وجودي كه سيگار نمي‌كشند نيكوتين وجود دارد و اين خود عامل خطرزايي براي اين افراد است كه سلامت آنها را به خطر مي‌اندازد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.97226s, 18q