پرفسور کارل شای:

آلمان در اجرای طرح پیشگیری از بیماریهای روان تنی خوب عمل نکرده است

۱۳۸۷/۱۱/۲۹ - ۱۴:۳۳ - کد خبر: 15173
آلمان در اجرای طرح پیشگیری از بیماریهای روان تنی خوب عمل نکرده است
پرفسور کارل شای درگفتگو اختصاصی با خبرنگار سلامت نیوز افزود: درحال حاضر برنامه پیشگیری از سنین پایین را شروع کردیم که این طرح در سال اول ، دوم و پنجم زندگی کودک به اجرا در می آید.

وی با اعلام اینکه سال اول، دوم و پنجم زندگی کودک نقش بسیاری در بروز بیماریهای روان تنی دارد بیان داشت: پنج سالگی به علت اینکه یادگیری روش های پرخاشگری در مهد کودک به شکل یک مشکل جدی شناخته شده و سال اول و دوم از پژوهش های تئوری دلبستگی که وجود دارد انتخاب شدند.

رئیس کلینک اوکسکول و استاد دپارتمان سایکو سوماتیک دانشگاه فرایبورگ آلمان اظهارداشت: پیشگیری ثانویه در افرادی که مبتلا به بیماری روان تنی شده اند انجام می گیرد و این درحالی که پیشگیری اولیه عمدتا به برنامه های آموزشی، نحوه شکل گیری اختلالات خوردن و ایجاد روشنگری درسطح افکار عمومی و پزشکان که به موقع این بیماری ها را تشخیص بدهند و به رفع مشکلات آن بپردازند،ختم می شود.

وی با اظهار اینکه پیشگیری اولیه صرفا بر پایه آموزش است و پیشگیری ثانویه بر اصل آموزش مهارت های رفتاری تکیه دارد اضافه کرد: در صورت پیشروی بیماریهای روان تنی این بیماری در فرد مبتلا مزمن شده و فرد دست به خودکشی و مرگ می زند که عمده ترین عوارض بیماری ذهن- بدن است.

پرفسور شای تصریح کرد: هم اکنون گروه بسیار بزرگی از بیماران مراجعه کننده به کلینک های روان درمانی به دلیل سردرد، سرگیجه و میگرن است که هیچ دلیل جسمی خاصی به چشم نمی خورد و گروه دیگر از بیماران با عنوان اختلالات خوردن و گروه سوم مبتلا به یک عارضه مشکل جنسی هستند که به همراه اعمال فشار های روحی شدید به بدن مبتلا به سرطان یا بیماری های پوستی می شوند .

وی با اشاره به اینکه در بیماریهای روان تنی نمی توان ذهن را منشاء بیماریهای جسمی نامید اعلام کرد: در تمام بیماریها رابطه متقابل ذهن و بدن دیده می شود و به غیر از ذهن می توان به عوامل ارثی، فشارهای اجتماعی و وضعیت روحی و روانی و خانوادگی اشاره کرد که به عنوان بهترین نمونه می توان گفت که در صد هزار افراد سکته قلبی، فشارهای اجتماعی و روانی سه برابر افراد عادی مشاهده می شود.

رئیس کلینک اوکسکول و استاد دپارتمان سایکو سوماتیک دانشگاه فرایبورگ آلمان زود بازنشسته شدن مردم آلمان را یکی از عواملی نامید که به علت داشتن هزینه های بالا پیری باید برروی آن اندیشید و افزود: بیماری افسردگی، سردرد ، سرگیجه و کمردرد از شایع ترین بیماریهای روان تنی است که هیچ گونه دلیل جسمی به همراه ندارد.

وی گفت: با وجودی که هم اکنون علت مرگ و میر در آفریقا بیماریهای عفونی شناخته شده اما این درحالی که در کشورهای صنعتی و درحال توسعه بیماریهای مزمن طولانی مدت روان تنی متاثر ازبی اعتمادی به وضعیت شغلی و اقتصادی و تاثیر آن برروی روابط خانوادگی است.

پرفسور شای بیان داشت: با نگاهی به خانواده های کنونی آلمان به وضوح دیده می شود که دل بستگی های قابل اعتماد و اطمینان در خانواده، نحوه ارتباط با هم در پیدا کردن مشکل و تضادی که بین نسل های متفاوت ایجاد شده و پای بندی ها و وفاداری های که قبلا زندگی خانواده های آلمانی را ترسیم می کردند به شکل گذشته وجود ندارد .

وی با اشاره به اینکه تغییر و تحولاتی که در سطح اجتماع و خانواده ها دیده می شود بسیار سریع و جهش دار ایجاد شده است خاطرنشان کرد: سازمان بهداشت جهانی به منظور پیشروی از بیماریهای روان تنی وآمادگی کمتر اغلب کشورها برای مقابله با تحولات اجتماعی اظهار نگرانی کرده است.

رئیس کلینک اوکسکول و استاد دپارتمان سایکو سوماتیک دانشگاه فرایبورگ آلمان گفت: در آلمان این مسئله به صورت مشخص و در وحدت کامل آلمان شرقی و غربی به طور کامل قابل مشاهده بود.نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.3723s, 18q