ابتلا به آسم از دوران جنيني، پيامد آلودگي هوا است

۱۳۸۷/۱۱/۳۰ - ۱۰:۰۶ - کد خبر: 15198
ابتلا به آسم از دوران جنيني، پيامد آلودگي هوا است
تحقيقات نشان مي‌دهد: كودكاني كه در مناطق ترافيكي سنگين متولد مي‌شوند بيشتر در معرض ابتلا به آسم قرار داردند.

پژوهشگران مي‌گويند: علت اين امر بروز تغييرات ژنتيكي ناشي از تاثير آلودگي بر روي جنين در رحم مادر است. اين پژوهش جديد با همكاري محققان دانشگاه سينسيناتي و پژوهشگران دانشكده بهداشت عمومي ميلمن در دانشگاه كلمبيا انجام گرفته و مشروح آن در مجله «پلوس وان» منتشر شده است. محققان در اين پژوهش خون جفت نوزادان متولد شده در نيويورك سيتي را مورد آزمايش قرار دادند.

آنها در اين آزمايشات شواهدي از وجود يك نشانگر زيستي جديد احتمالي كشف كردند. اين نشانگر يك تغيير اپي ژنتيكي در ژن ACSL3 مي‌باشد.

محققان خاطرنشان كردند كه چنين تركيبات شيميايي در اثر احتراق ناقص سوختهاي حاوي كربن توليد مي‌شود و اين امر حاصل ترافيك‌هاي سنگين شهري است. پيش از اين مشخص شده بود كه تركيبات فوق موسوم "PAHs" مي‌توانند موجب بروز سرطان يا آسم در كودكان شوند. اما پژوهشگران در اين تحقيق جديد دريافته‌اند كه تماس زنان باردار، با اين تركيبات تاثير سوء روي جنين دارد و مي‌تواند با ايجاد تغيير ژنتيكي در جنين در حال رشد خطر ابتلا به آسم را از همان دوران جنيني افزايش دهد.

محققان با بررسي رابطه بين تماس با PAH در دوران جنيني و ابتلا به آسم دريافتند كه اين تركيبات مي‌تواند ژنهاي جنين را دوباره برنامه ريزي كند و اين امر باعث بروز التهاب در مجاري تنفسي جنين مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.50904s, 18q