آنچه زنان بايد درباره فشارخون بالا و بيماري قلبي بدانند

۱۳۸۷/۱۱/۳۰ - ۱۰:۴۳ - کد خبر: 15202
آنچه زنان بايد درباره فشارخون بالا و بيماري قلبي بدانند
پژوهشگران تاكيد دارند كه اغلب زنان اطلاعات زيادي درباره خطرات بيماري قلبي ندارند.

آمارها نشان مي‌دهد: نرخ ابتلا به اين بيماري در زنان در سال 2000 سي و چهار درصد بوده در حالي كه در سال 2006 به 57 درصد افزايش يافته است. همچنين تحقيقات حاكي است؛ فقط 21 درصد از زنان تصور مي‌كنند كه ممكن است در معرض خطر ابتلا به بيماريهاي قلبي باشند. به همين علت بيشتر زنان عادتهاي زندگي خود را به گونه‌اي تنظيم نمي‌كنند كه به حفظ سلامت اين عضو حياتي در بدنشان كمك كند. اما محققان بر اساس يافته‌هاي علمي و مستدل خود تاكيد مي‌كنند كه اگر هر زني يك الگوي سالم براي زندگي خود در نظر بگيرد بي شك مي‌تواند از ابتلا به بيماري قلبي به ميزان قابل توجهي پيشگيري كرد.

در واقع نتايج يك پژوه جديد از سوي محققان انستيتو كارولينسكا در استكهلم نشان داده است: در زناني كه يك رژيم غذايي متعادل دارند، از لحاظ بدني تحرك و فعاليت كافي دارند، وزن خود را در حد متعادل و سالم نگه مي‌دارند و از كشيدن سيگار پرهيز مي‌كنند، احتمال بروز بيماري قلبي تا 77 درصد كاهش مي‌يابد.

دكتر سوري موسكا رييس بخش كارديولوژي در بيمارستان نيويورك تاكيد كرد: ما دريافته‌ايم كه سبك زندگي بيشترين تاثير را روي سلامت قلب افراد دارد. از سوي ديگر متخصصان توصيه مي‌كنند كه در اين ميان توجه به مساله فشار خون بالا در زنان نيز بسيار حائز اهميت است. بر اساس يافته‌هاي علمي، در زنان فاكتورهاي خطرزاي افزايش فشار خون مي‌تواند متفاوت از مردان باشد.

انجمن قلب آمريكا در اين رابطه فهرستي از اين فاكتورها را كه ممكن است سبب افزايش فشار خون در زنان شود ارائه كرده كه عبارتند از مصرف قرص‌هاي كنترل بارداري، باردار شدن، يائسگي، نژاد سياه پوستي، داشتن اضافه وزن و هم چنين فاكتور وراثت و سابقه خانواگي در ابتلا به فشار خون بالا كه همگي خطر افزايش فشار خون و در پي آن خطر ابتلا به بيماريهاي مهم مانند مشكلات قلبي عروقي را در زنان تشديد مي‌كند. همانطور كه همواره توصيه مي‌شود كنترل اين فاكتورها مهمترين راه پيشگيري است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.44279s, 18q