تحول در ايمپلنت‌هاي پزشکي با مواد هوشمند

۱۳۸۷/۱۲/۰۱ - ۱۰:۰۹ - کد خبر: 15206
تحول در ايمپلنت‌هاي پزشکي با مواد هوشمند
يک تيم تحقيقاتي توانست جايزه‌ ابداعات پزشکي (Medical Futures Innovation Award) را به خاطر دسترسي به يک فرايند بسيار پيشرفته در زمينه‌ي پوشش‌دهي ايمپلنت‌ها با نانوالياف به دست آورد.

اين فرآيند که براي اولين بار ارائه شده است، کمک خواهد کرد تا ايمپلنت‌ها به استخوان‌ها طبيعي پيوند بخورند و عمر بيماران را افزايش دهند.

اين فرآيند منحصر بفرد، در مرکز فناوري‌هاي ميکرو و نانو (MNTC) در شوراي تجهيزات علم و فناوري انگلستان (STFC) به دست آمده و ليسانس انحصاري آن به شرکت الکترواسپينينگ (TECL) که يکي از شرکت‌هاي منشعب از شوراي مذکور است داده شده است.

اين تکنيک پيشرفته مبتني بر يک روش موجود به نام الکتروريسي است. در الکتروريسي از يک ميدان الکتريکي براي تبديل پليمر به الياف بسيار باريک استفاده مي‌شود. اين الياف سپس در هم بافته مي‌شوند تا بافته‌اي از الياف نانومتري تشکيل دهند. فناوري الکتروريسي يک فناوري پايه براي پزشکي است که کاربردهاي گسترده‌اي، از احياي بافت گرفته تا دارورساني دارد.

به گزارش ايسنا از ستاد ويژه توسعه فناوري نانو، در فرآيند اخير، ساختارهاي نانومتري مشابه مو و البته هزار بار نازک‌تر از آن، الکتروريسي مي‌شوند و به سطح يک ايمپلنت ارتوپدي اضافه مي‌شوند تا يک فصل مشترک زنده بين عضو مصنوعي و استخوان طبيعي به وجود آيد.

اين کار نه تنها کارآيي عضو مصنوعي را افزايش خواهد داد، بلکه عمر آن و در نتيجه عمر بيماران را نيز طولاني خواهد نمود. علاوه بر اين، مي‌توان يک پوشش بيولوژيکي منحصر به فرد بر روي ايمپلنت ايجاد کرد تا رشد استخوان و پيوند آن به ايمپلنت را تسهيل و تسريع کند.

ويليامز، يکي از مديران ارشد شرکت الکترواسپينينگ، مي‌گويد: "10 درصد از بيماراني که عمل کاشت عضو انجام مي‌دهند، دچار عفونت شده و مجبور به ردّ عضو مي‌شوند. اين مشکل سالانه 14 ميليون پوند براي انگليس و 224 ميليون پوند براي دنيا هزينه دارد. با پوشش‌هاي جديد خواهيم توانست اين مشکل را حل کنيم که هم به نفع بيماران است و هم به نفع اقتصاد دنيا. اين جايزه امکان افزايش مقياس تست‌ها و تجاري‌سازي ايمپلنت‌ها را براي ما فراهم خواهد ساخت. "
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.5319s, 18q