مديرآموزش، جذب و حفظ اهداكننده سازمان انتقال خون:

زنان با هر اهداي خون، مكمل آهن دريافت مي‌كنند

۱۳۸۷/۱۲/۰۱ - ۱۰:۱۹ - کد خبر: 15209
زنان با هر اهداي خون، مكمل آهن دريافت مي‌كنند
علاوه بر حفظ سلامت خون و توجه به گيرنده خون، مراقبت از اهدا كنندگان خون را نيز از وظايف اصلي سازمان خون عنوان كرد و گفت: اين مراقبت كليه ابعاد روحي، جسمي، فيزيكي و اطلاعاتي اهدا كننده را شامل مي‌شود.

وي با بيان اينكه در هر بار اهداي خون، مايع از دست رفته بدن طي 24 يا حداكثر 48 ساعت جبران مي‌شود؛ ادامه داد: همچنين جبران سلول‌هاي از دست رفته در هر بار اهداي خون 3 تا 4 هفته به طول مي‌انجامد. جبران آهن و ديگر زير ساخت‌هاي خون نيز حداكثر 8 هفته زمان مي‌طلبد. بر اين اساس حداكثر فاصله ميان دو اهداي خون هشت هفته قرار داده شده است؛ چرا كه در اين زمان بدن فرصت مي‌يابد تا ذخاير از دست رفته با اهداي خون را جبران كند.


دكتر مقصودلو ادامه داد: از آنجا كه در هر بار اهداي خون حدود 210 تا 250 ميلي گرم آهن از دست مي‌رود، سازمان انتقال خون در اين زمينه مطالعات و اقدامات زيادي انجام داده است. به عنوان مثال هموگلوبين اهدا كننده بررسي مي‌شود. همچنين طرحي پژوهشي در رابطه با بررسي جبران سريع‌تر ذخاير آهن در هر بار اهداي خون زنان با تجويز مكمل آهن، انجام شده است.

وي با بيان اينكه آهن عنصري است كه جذب آن در بدن تحت تاثير مواد غذايي ديگر قرار مي‌گيرد، گفت: اين طرح پژوهشي به صورت پايلوت و به مدت يكسال در مورد تعدادي از زنان دو استان گلستان و كرمانشاه انجام شد. به اين ترتيب در هر بار اهداي خون توسط اين گروه زنان، قرص‌هاي آهن در اختيار آنها قرار گرفته و در مراجعه بعدي ذخاير آهن آنها بررسي و با ديگر افراد مقايسه شد. مطالعات انجام شده در اين زمينه نشان داد ذخاير آهن اهدا كنندگاني كه مكمل آهن را دريافت كرده بودند، سريع‌تر جبران شده است.

وي گفت: با مصرف مواد غذايي، ذخاير آهن از دست رفته در هر بار اهداي خون، جبران مي‌شود و الزامي در مصرف مكمل آهن نيست. اما مصرف مكمل اين اطمينان را مي‌دهد كه ذخاير سريع‌تر به حالت طبيعي خود بازگردند.

دكتر مقصودلو با بيان اينكه اين طرح پژوهشي در حال حاضر در سراسر كشور به صورت كاربردي درآمده است؛ گفت: اكنون با تجويز پزشك حاضر در مراكز اهداي خون به اغلب زنان در هر بار اهدا كننده خون مكمل‌هاي آهن همراه با بروشور آموزشي ارائه مي‌شود. در اين بروشورها اطلاعاتي در مورد غذاهاي مصرفي و اقدامات موثر در افزايش جذب آهن داده شده است. به اين ترتيب در صورتي كه زنان موفق به اهداي خون شوند، براي مصرف ده روز و روزانه 3 عدد مكمل آهن به آنها ارايه مي‌شود.

مديرآموزش، جذب و حفظ اهداكننده سازمان انتقال خون ايران تاكيد كرد: مصرف چاي پس از صرف غذا مانع جذب آهن مي‌شود. همچنين مصرف مركبات حاوي ويتامين C به افزايش جذب آهن كمك مي‌كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.94367s, 18q