قراردادن احساس در کلمات ذهن را آرام مي‌كند

۱۳۸۷/۱۲/۰۱ - ۱۰:۲۱ - کد خبر: 15210
قراردادن احساس در کلمات ذهن را آرام مي‌كند
متيو ليبرمن از دانشگاه کاليفرنيا در نشست اخير انجمن پيشرفت علم در شيکاگو در اين باره گفت: زماني که شما احساس را در کلمات قرار مي دهيد، در عين حال قسمت‌هاي مشابه‌اي از مغز که در پروسه کنترل عاطفي نقش دارند را فعال مي‌کنيد و با اين اقدام پريشاني و اضطراب تنظيم مي‌شوند.

ليبرمن گفت: اين مساله يک يافته کاملا تثبيت شده است، اما در مورد علت آن اطلاعي در دست نداريم.

ليبرمن تکنولوژي fMRI را در خصوص مطالعه مغز مورد استفاده قرار مي‌دهد تا فعال شدن قسمت‌هاي مختلف مغز را نشان دهد.

يافته‌هاي ليبرمن مبتني بر روند مطالعاتي است که در آن افراد در اين دستگاه قرار مي‌گيرند و تصاوير مهيجي به مانند صورتک‌هاي عصباني يا ترسناک را نگاه مي کنند و با ديدن تصاوير، دکمه‌هاي مربوط به لغات بيانگر احساسشان نسبت به تصاوير را فشار مي‌دهند و هنگامي‌که اين افراد از اين طريق احساس خود را در قالب کلمات بيان مي کنند دانشمندان متوجه فعاليت فزاينده در قسمت کورتکس پيشامغزي شدند؛ منطقه اي از مغز که تعديل کننده عواطف است.

در عين حال پژوهشگران متوجه کاهش فعاليت بادامه مغز «amygdala» شدند؛ قسمتي از مغز که وظيفه پردازش احساسات در خصوص عواطفي نظير ترس، خشم و پرخاشگري را بر عهده دارد.

ليبرمن معتقد است که اين مساله مي‌تواند توجيه کننده اقدام جوانان و ديگر افراد در زماني باشد که به دليل احساس ناراحتي قلم و کاغذ بر مي‌دارند و احساسات خود را به رشته تحرير در مي‌آورند و يا اينکه چگونه افراد خاطرات روزانه خود را نوشته و يا به نگارش ترانه مي پردازند.

گفتني است، ليبرمن مطالعاتي را در دست انجام دارد تا با استفاده از آن به افرادي که از عنکبوت مي‌ترسند و يا از اختلالات مربوط به اضطراب رنج مي برند کمک کند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.41783s, 18q