اميدي تازه براي تقويت حافظه در مبتلايان به آلزايمر

۱۳۸۷/۱۲/۰۳ - ۱۶:۰۲ - کد خبر: 15243
اميدي تازه براي تقويت حافظه در مبتلايان به آلزايمر
اين پژوهشگران خاطرنشان كردند: پروتئيني كه از رشد و حفظ سلولهاي مغزي حمايت و پشتيباني مي‌كند مي‌تواند حافظه و توان يادگيري را در مبتلايان به آلزايمر تقويت كند.

اين تحقيق از سوي پژوهشگران دانشگاه كاليفرنيا در سان دي گو و به سرپرستي دكتر مارك توزينسكي صورت گرفته است.

اين محققان فاكتوور نوروتروپيك موسوم به BDNF را از مغز گرفته و سپس آن را به منطقه خاصي از كورتكس مغز و هيپوكامپ تزريق كردند. اين تزريق به بخش‌هايي از مغز صورت گرفت كه حافظه در آنجا شكل گرفته و تثبيت مي‌شود و در عين حال،‌ اولين علائم آلزايمر نيز از اين نقاط بروز مي‌كند. اين پژوهش روي موش‌ها و ميمونهاي آزمايشگاه كه به نوعي مبتلا به آلزايمر يا تخريب طبيعي مغز بودند، انجام گرفت.

دانشمندان تاكيد كردند كه پس از تزريق اين فاكتور علائم بهبودي و تقويت حافظه در جانوران تحت آزمايش مشاهده شد و آنها در آزمونهاي كارآيي حافظه و يادگيري بسيار بهتر از گذشته عمل كردند.

به گفته محققان، با اين تزريق هم چنين ميزان مرگ سلولهاي مغزي كاهش يافت و تعداد ارتباطات بين نورون‌ها (سلولهاي عصبي) تا 25 درصد افزايش پيدا كرد.

بر اساس تحقيقات علمي برقراري چنين ارتباطاتي عامل بسيار مهمي در شكل گيري و كارآيي حافظه است. دانشمندان اميدوارند كه با اين كشف تازه موفق شوند داروهاي جديدي براي درمان آلزايمر و يا حتي كاهش علائم تخريبي آن در نمونه‌هاي انساني توليد كنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.26185s, 18q