یک متخصص و جراح حلق و بینی گفت؛

جا انداختن بینی تا یک هفته بعد از شکستگی امکان پذیر است

۱۳۸۷/۱۲/۰۷ - ۱۱:۱۴ - کد خبر: 15263
جا انداختن بینی تا یک هفته بعد از شکستگی امکان پذیر است

دکتر ابراهیم رزم پا در گفت و گو با خبرنگار سلامت نیوز گفت: بيني برجسته ترين قسمت صورت است که بيشتر از ساير اجزاي صورت در معرض ضربه قرار دارد .لذا شايعترين شكستگي در صورت شكستگي استخون بيني است . با توجه به شدت ضربه وارده و جهت آن ،شكستگي بيني ممكن است منفرد , متعدد , بدون جابجايي و يا همراه جابجايي باشد . علائم شكستگي بيني به صورت تورم ، كبودي و تغيير شكل ظاهري بيني است كه تشخيص قطعي آن بر مبناي معاينه باليني است.

وی افزود: جا اندازي شكستگي بيني هم با بي حسي موضعي وهم با نيمه بيهوشي قابل انجام است . بعد از جااندازي به مدت يك هفته روي بيني شما قالب طبي قرار خواهد گرفت كه نقش آن محافظت در ضربات ناخواسته است . بعداز جااندازي در مواردی نيازي به استفاده ازتامپون بيني خواهد بود .

این جراح پلاستک اضافه کرد: چنانچه كمتر از 4 ساعت از شكستگي گذشته باشد ، ميتوان شكستگي راجا انداخت ولي اگر بيمار بعد از آن مراجعه كند بهتر است 5 - 4 روز بعد جا اندازي صورت گيرد تادر اين فاصله تورم بيني بيمار كمتر شده باشد .

وی گفت : در مواردي ممكن است ضربهٌ وارده آنقدر شديد نباشد كه باعث شكستگي شود اما باعث تجمع خون در زيرمخاط تيغه بيني شود واين امر باعث انسداد تنفسي از يك يا دو طرف بيني شود . چنانچه به اين مشكل توجهي نشود باعث ازبين رفتن غضروف تيغه بيني ميشود ودرنتيجه شكل ظاهري بيني اصطلاحا ‍‏‘ زين اسبي ’ميشود . لذا چنانچه بعد از وارد آمدن ضربه به بيني شما ، تنفس ازيك ياهردوسوراخ بيني براي شما مشكل شد، حتما بطور اورژانسي به پزشك خود مراجعه کنید.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.14477s, 18q