ابتلاي 12درصد كودكان ايراني به فقرآهن

۱۳۸۷/۱۲/۰۷ - ۱۲:۳۲ - کد خبر: 15270
ابتلاي 12درصد كودكان ايراني به فقرآهن
دكتر علي اكبر سياري در نشستي با خبرنگاران ريفلاكس را از شايع‌ترين بيماريهاي گوارشي كودكان، عنوان كرد و گفت: سوء تغذيه يكي از عوارض ريفلاكس است؛ چرا كه برگشت اسيد معده به مري سبب سوزش مري شده و به اين ترتيب كودكان از غذا خوردن امتناع مي‌كنند.

وي گفت: به دنبال استفراغ‌هاي مكرر مقداري از مواد غذايي وارد ريه مي‌شود. در صورتي كه مقدار اين غذا كم باشد، به صورت خس‌خس و در صورت زياد بودن ميزان آن به عفونت ريه تبديل مي‌شود، در صورتي كه اين عمل تكرار شود، باعث تنگي مري شده و در درازمدت خطر سرطان قسمت پاييني مري را به دنبال دارد.

رييس چهارمين كنگره اورژانس و بيماريهاي شايع طب كودكان، گفت: كودكان عمدتا به چهار علت به اورژانسهاي بيمارستان مراجعه مي‌كنند. شوك يكي از موارد اورژانس مراجعه كودكان بوده كه در صورت عدم رسيدگي به نارسايي كبد، مغز و در نهايت فوت منجر مي‌شود. همچنين به هر دليلي كودك در كما رفته باشد، اگر به موقع رسيدگي نشود، مرگ را به دنبال دارد. تشنج نيز از ديگر موارد اورژانسي مراجعه كودكان است كه در اين زمينه لازم است تيم اورژانس از دانش و تجهيزات كافي برخوردار باشند. آسم و تروما نيز از ديگر موارد اورژانسي مراجعه كودكان هستند.

وي گفت: 45 درصد علت مرگ و مير كودكان يك تا چهار ساله بر اثر سوانح است كه اين علت سه برابر علت بعدي مرگ و مير كودكان يعني عفونتهاي تنفسي است. همچنين 10 درصد كودكان يكبار در طول عمر خود دچار تشنج مي‌شوند. سه تا 5 درصد كودكاني كه تب مي‌كنند نيز به تشنج مبتلاء مي‌شوند، در زمينه خون نيز فقر آهن و آنمي از شايع‌ترين بيماريهاي كودكان است، 12 درصد كودكان ايراني دچار فقر آهن هستند.

دكتر سياري تاكيد كرد: در كشور ما به دنبال سرمايه‌گذاري‌هاي انجام شده روي بيماريهاي واگيردار اين بيماريها تا حد قابل توجهي كاهش يافته است و امروزه بحث بيماريهاي غيرواگير مانند اختلال ژنتيكي و متابوليك و بيماريهاي مادرزادي مطرح است، در اين زمينه نياز به سرمايه‌گذاري‌ و تكنولوژيهاي پيشرفته به شدت احساس مي‌شود.

دكتر فريد ايمان زاده دبير چهارمين كنگره اورژانس و بيماريهاي شايع طب كودكان هم با اشاره به بيماري ريفلاكس در كودكان، گفت: اين بيماري از بيماريهاي شايع بين كودكان و بزرگسالان بوده كه با علائم باليني مختلفي بروز مي‌كند. ريفلاكس ممكن است حتي از 15 روزگي نوزاد آغاز شود، اين در حاليست كه برگشت هر اسيدي به معده ريفلاكس به معناي بيماري نيست.

وي گفت: برگشت غذا در كودكان تقريبا امري شايع است، برگشتي كه با علائم باليني مانند خس خس، اختلال در خواب و يا عدم وزن مناسب همراه نباشد، برگشتي طبيعي بوده و بيماري محسوب نمي‌شود.

دكترايمان زاده تاكيد كرد: به دنبال بروز ريفلاكس، كودك به شدت بي‌قرار بوده و از شير خوردن امتناع مي‌كند. همچنين وزن‌گيري در كودك مختل شده و كيپ بودن مداوم بيني از جمله علائم آن است، اين بيماري در كودكان نياز به مداخله پزشك دارد.

وي با بيان اين كه هنوز علت بروز ريفلاكس به درستي مشخص نشده است، افزود: به دنبال بروز ريفلاكس اقدامات زيادي انجام مي‌شود، از جمله آن كه غذاي كودك بايد غليظ‌ تر شده و هنگام شيرخوردن، سر و شانه كودك بايد بالاتر از ديگر اندامها قرار گيرد. همچنين غذا بايد به دفعات متعدد به كودك داده شود، بچه‌هاي بزرگتر لازم است كه سير از سرسفره بلند نشوند، ازغذاهاي داغ بايد پرهيز و مايعات كمتري مصرف شود، در صورت مصرف دارو و عدم پاسخ به درمان بايد كودك به جراح معرفي شود.

وي گفت: در گذشته اسهال و استفراغ از جمله شايعترين بيماريهاي كودكان بوده است، اما امروز حوادث مهمترين گروه بيماريهاي اورژانس كودكان را تشكيل مي‌دهند.

دبير چهارمين كنگره اورژانس و بيماريهاي شايع طب كودكان گفت: اين كنگره از نهم تا سيزدهم اسفند ماه در محل تالار امام (ره) دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي برگزار مي‌شود. در اين كنگره در رابطه با محورهاي تخصصي و فوق تخصصي تمام زمينه‌هاي طب كودكان بحث و تبادل نظر مي‌شود.

وي گفت: اين كنگره 17 تا 20 امتياز بازآموزي را شامل مي‌شود.

دكتر ايمان زاده گفت: در اين كنگره پانلهاي متعدد براي رشته‌هاي مختلف در نظر گرفته شده است. همچنين كارگاههاي آموزشي در رابطه با احياي قلبي ــ تنفسي، رفع انسداد راههاي هوايي و .... در نظر گرفته شده است.

دبير چهارمين كنگره اورژانس و بيماريهاي شايع طب كودكان، گفت: بيش از 150 مقاله از سراسر كشور به دبيرخانه كنگره ارسال شده است، طي 5 روز كنگره حدود 35 سخنراني و 10 پانل برگزار مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.19567s, 19q