الگوي ناسالم زندگي، خطر سكته مغزي را تا دو برابر تشديد مي‌كند

۱۳۸۷/۱۲/۰۷ - ۱۲:۴۵ - کد خبر: 15273
الگوي ناسالم زندگي، خطر سكته مغزي را تا دو برابر تشديد مي‌كند
در اين تحقيق تاكيد شده است كه سيگار، الكل، بي‌تحركي و ورزش نكردن، مصرف كم ميوه و سبزيجات احتمال سكته مغزي را تا بيش از دو برابر افزايش مي‌دهد. بر اساس گزارشي كه در مجله پزشكي بريتيش به چاپ رسيده است، هزينه امور درماني و مراقبت مربوط به سكته مغزي سالانه مبلغي معادل هفت ميليارد پوند انگليس را به اين كشور تحميل مي‌كند.

پژوهشگران انگليسي در اين پژوهش دريافتند كه تنها درصد اندكي از 20 هزار فرد بالغ كه در اين مدت تحت مطالعه بوده‌اند، الگوي سالمي در زندگي داشته‌اند و در نتيجه در برابر سكته مغزي در امان بوده‌اند. در مطالعه پيشين نيز نشان داده شده بود كه سيگار و رژيم غذايي ناسالم مستقيما با خطر بروز حمله قلبي و سكته مغزي در ارتباط هستند اما تاثير تركيبي از فاكتورهاي خطرزا در افرادي كه به ظاهر سالم هستند و نشانه‌اي از بيماري در آنها مشاهده نمي‌شود،‌ كمتر بررسي و مشخص شده است.

پژوهشگران و متخصصان علوم بهداشتي توصيه مي‌كنند كه حتي تغييرات بسيار اندك در الگوي زندگي مانند بهبود نوع تغذيه، ترك سيگار يا الكل و داشتن تحرك بدني خطر سكته مغزي را به ميزان قابل توجهي كاهش مي‌دهد. اين تحقيق جديد از سوي

متخصصان دانشگاه «ايست آنجليا» و روي افرادي در گروه سني بين 40 تا 79 سال صورت گرفت.

پژوهشگران براي انجام هر رفتار سالم از جانب اين افراد يك نمره مثبت در نظر مي‌گرفتند. براي مثال كساني كه سيگار نمي‌كشيدند يك نمره مثبت به آنها داده مي‌شد و به همين ترتيب در مورد ساير فاكتورها امتياز داده شد. تحقيقات نشان داد كه زنان نسبت به مردان امتياز بيشتري در اين زمينه كسب كرده‌اند. هم چنين افرادي كه نمره آنها صفر شده بود 3/2 برابر بيشتر در معرض خطر سكته مغزي بودند. به همين ترتيب هر نمره‌اي كه از هر فردي كاسته مي‌شد به همان نسبت خطر سكته مغزي افزايش مي‌يابد.

محققان دريافتند: از كل افراد تحت مطالعه 259 نفر هيچ امتياز مثبتي نگرفتند و از اين تعداد 8/5 درصد دچار سكته مغزي شدند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.314s, 18q