رفتارهاي ضد اجتماعي و اضطراب نشانه ابتلا به افسردگي در بزرگسالي است

۱۳۸۷/۱۲/۰۷ - ۱۲:۴۶ - کد خبر: 15275
رفتارهاي ضد اجتماعي و اضطراب نشانه ابتلا به افسردگي در بزرگسالي است
اين محققان تاكيد كردند: با بررسي رفتارهاي ضد اجتماعي درميان دختران و اضطراب هم در دختران و هم در پسران در ابتداي دوران نوجواني مي‌تـوان احتمال بروز افسردگي را در افراد پيش بيني كرد.

دانشمندان علوم اجتماعي در دانشگاه واشنگتن براي اين تحقيق به مدت هفت سال روي دانش آموزان سال اول و دوم دبيرستان آزمايش و مطالعه انجام داده‌اند. آنها در نهايت شگفتني دريافتند؛ وجود علائم افسردگي در دوران نوجواني نمي‌تواند دليل بر ابتلا به اين اختلال رواني در سالهاي آتي باشد در حالي كه رفتارهاي ضد اجتماعي يا اضطراب يك فاكتور مهم پيشگويي كننده براي بروز افسردگي در سنين بالاتر است.

دكتر جيمز مازا عضو اين گروه پژوهشي در بيانيه‌اي اظهار داشت: رفتارهاي ضد اجتماعي عموما بعنوان يك مشكل بزرگ در بين پسران نوجوان در نظر گرفته مي‌شود در حالي كه اغلب در بين دختران در همين رده سني ناديده گرفته مي‌شوند.

به گفته روانشناسان؛ پسراني كه در سن نوجواني با اين مشكل مواجه هستند معمولا رفتارهاي ضد اجتماعي آنها به مرور زمان بيشتر مي‌شود در حالي كه در دختران اين مشكل به تدريج به ساير مشكلات بهداشت رواني مانند افسردگي يا اختلالات تغذيه‌اي، اضطراب و يا ميل به خودكشي تبديل مي شود.

محققان مي‌گويند: وقتي تمام فاكتورهاي خطرزا مورد تجزيه وتحليل قرار گرفتند، معلوم شد كه رفتار ضد اجتماعي و اضطراب مهمترين عوامل پيش گويي كننده بروزافسردگي در سنين بالاتر هستند.

در اين تحقيق بيش از 800 كودك و نوجوان حضور داشته‌اند كه 81 درصد از آنها سفيد پوست و 54 درصد پسر بودند. شرح اين پژوهش در مجله «ارلي ادالسنس» منتشر شده است.

بر اساس اين تحقيق، بيش از 20 درصد از دختران آمريكايي در گروه سني 10 تا 19 سال مراحلي از اختلال افسردگي شديد را تجربه مي‌كنند.

طبق اين آمار طي 50 سال گذشته يا بيشتر، ميانگين سني بروز افسردگي در بين زنان آمريكايي از 30 سالگي به 20 سالگي كاهش يافته و تعداد قابل توجهي از زنان جوان در دهه 20 سالگي عمر خود به اين اختلال رواني مبتلا مي‌شوند. كارشناسان يكي از مهمترين عوامل اين روند نگران كننده را فشارها و عرف‌هاي نابهنجار اجتماعي مي‌دانند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.51505s, 18q