نرخ ابتلا به سرطان در پاكستان به حد هشدار رسيده است

۱۳۸۷/۱۲/۰۷ - ۱۲:۴۶ - کد خبر: 15276
نرخ ابتلا به سرطان در پاكستان به حد هشدار رسيده است
‌بر اساس گزارش اين سازمان، سرطان يك عامل مهم و اصلي مرگ و مير در سراسر جهان بويژه در كشورهاي رو به توسعه مانند پاكستان است. در اين كشور كمتر از 50 درصد كل جمعيت با سواد هستند و درباره بيماري سرطان اطلاعات مناسبي دارند. سازمان جهاني بهداشت در گزارش خود آورده است كه سرطان يك مشكل اصلي براي سلامت مردم پاكستان است.

هرچند آمار دقيق از نرخ ابتلا به اين بيماري و شمار مرگ و مير ناشي از آن در اين كشور مشخص نيست اما طبق محاسبات اين سازمان بين‌المللي سالانه 61 هزار و 624 مرد پاكستاني به اين بيماري مبتلا شده و از اين تعداد 42 هزار و 624 مرد جان خود را ازدست مي‌دهند. همچنين سالانه 75 هزار و 95 زن پاكستاني به سرطان مبتلا شده و از اين تعداد 43 هزار و 188 زن قرباني سرطان مي‌شوند. در پاكستان بخش عمده سرطانها در مراحل پيشرفته بيماري تشخيص داده مي‌شوند. كارشناسان بهداشتي معتقدند كه فقدان آگاهي درباره سرطانها و علائم و نشانه‌هاي آنها يكي از دلايل مهم تاخير در تشخيص بيماري و در نتيجه پيشرفت آن تا مراحل غير قابل درمان است.

با اين رويكرد متخصصان مي‌گويند كه آگاه سازي و آموزش جمع كثيري از مردم كشور براي مبارزه با سرطان ضروري است. اين سازمان تاكيد كرده است كه تعداد مبتلايان به سرطان در پاكستان به حد هشدار رسيده است. بر اساس اين گزارش،‌دست كم يك سوم از 40 درصد كل موارد ابتلا به سرطان قابل پيشگيري است.

به گفته متخصصان؛ مهمترين اقداماتي كه امكان پيشگيري از بروز سرطان را فراهم مي‌كند شامل ترك دخانيات، دنبال كردن رژيم غذايي سالم و بهداشتي، تحرك بدني و هم چنين پيشگيري از ابتلا به بيماريهاي عفوني هستند. برخي از بيماريهاي عفوني ممكن است منجر به بروز سرطان شوند. سرطان بيماري رشد و تكثير غيرقابل كنترل سلولهاي بدن است كه مي‌تواند هر ناحيه‌اي از بدن را گرفتار كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.11319s, 18q