بافتن تفنني خطر بروز زوال عقل را به تاخير مي‌اندازد

۱۳۸۷/۱۲/۰۷ - ۱۳:۳۸ - کد خبر: 15279
بافتن تفنني خطر بروز زوال عقل را به تاخير مي‌اندازد
اين محققان از سوي ديگر تاكيد كردند كه مشاهده تلويزيون مخصوصا اگر زياد و به صورت افراطي صورت گيرد خطر زوال عقل را تشديد مي‌كند. به همين ترتيب هرچه زمان بيشتري را صرف تماشاي تلويزيون كنيد سرعت تخريب و تضعيف حافظه افزايش پيدا مي‌كند.

در اين پژوهش نزديك به 200 فرد 70 تا 89 ساله كه با مشكلات خفيف حافظه‌اي مواجه بودند با گروهي از افراد سالم در همين گروه سني مورد مقايسه قرار گرفتند. محققان مركز طبي مايوكلينيك در مينسوتاي آمريكا از داوطلبان درخواست كردند كه فعاليت‌هاي روزانه‌شان را كه در ظرف يكسال گذشته انجام داده بودند، شرح دهند. هم چنين از آنها خواسته شد توضيح دهند كه در سنين 50 تا 65 سالگي چه نوع فعاليت ذهني داشته‌اند.

براساس اين گزارش كه در نشست آكادمي نورولوژي آمريكا ارائه شده است، يك ميليون نفر ظرف 10 سال آينده به آلزايمر مبتلا خواهند شد و به همين خاطر كشف راه‌هاي جديد براي مقابله با زوال عقل و پيشگيري از آن براي بشر ضروري است.

در اين گزارش آمده است: افرادي كه در دوران ميانسالي معمولا با تفريحاتي چون مطالعه كتاب، حل كردن جدول يا بافتن لباس مشغول بوده‌اند 40 درصد كمتر دچار تضعيف و تحليل حافظه مي‌شوند. اين افراد هم چنين در دوران سالخوردگي و سنين بالاتر بين 30 تا 50 درصد كمتر به بيماري زوال عقل مبتلا خواهند شد. از سوي ديگر تماشاي تلويزيون به مدت كمتر از هفت ساعت در روز 50 درصد احتمال تحليل حافظه را كاهش مي‌دهد اما بيشتر از اين ساعت، به حافظه آسيب مي‌رساند.

متخصصان مي‌گويند: ورزيده كردن و به چالش كشيدن مغز با يادگيري مهارتهاي جديد، انجام پازل و معما و جدول و حتي يادگيري يك زبان جديد مي‌تواند از بروز زوال عقل و آلزايمر پيشگيري كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.24692s, 18q