كشف روشي سريعتر و كارآمدتر براي شناسايي ويروس‌ها

۱۳۸۷/۱۲/۱۰ - ۱۶:۲۵ - کد خبر: 15297
كشف روشي سريعتر و كارآمدتر براي شناسايي ويروس‌ها
اين محققان دريافته‌اند كه ويروس‌ها در مايعات قابل شناسايي هستند و اين ويژگي اهميت خاص و حياتي در امر تشخيص اين عوامل بيماري زا دارد. اين در حالي است كه روشهاي فعلي و موجود براي شناسايي ويروس‌ها هنوز بسيار وقت گير هستند و به بررسي‌هاي آزمايشگاهي زياد نياز دارند.

پروفسور مارتين هگنر، استاد فيزيك مركز تحقيقاتي نانو ساختارها و نانو ابزار تطابقي در كالج ترينيتي (trinity) موفق به ابداع اين روش جديد شده است.

پروفسور هگنر در اين روش جديد و مبتكرانه، شيوه‌اي كارآمدتر و عملي‌تر براي تشخيص ويروس‌ها با استفاده از تيرهاي بازويي در اندازه‌هاي ميكروسكوپي را طراحي كرده است. اين ميكروتيرهاي بازويي شبيه به صفحات فلزي و به ضخامت يك ميكرومتر هستند كه در واكنش به نيروهاي خاص خميده مي‌شوند.

پژوهشگران با ارزيابي و سنجش تغييرات در فركانسهايي كه اين تيرهاي ظرف به لرزه درمي‌آيند مي‌توانند آنها را به ابزار فوق العاده حساس براي وزن كردن ويروس‌ها تبديل كنند. پروتئين‌هاي غشايي مهمترين هدف براي برنامه‌هاي كشف دارويي در تحقيقات پزشكي محسوب مي‌شوند. تعامل بين گيرنده‌هاي پروتئيني بين غشايي و ارتباط دهنده‌هاي آنها در واقع فاكتور اصلي شناسايي ويروسي و محور تحقيقات پزشكي است. هرچند ارزيابي اين تعاملات بدليل ساختار خاص پروتئين‌هاي غشايي در مايعات كار دشواري است اما براي اولين بار هگنر و تيم تحقيقاتي وي دريافته‌اند كه چطور مي‌توان به كمك ابزار نانوفناوري اين ارزيابي‌ها و اندازه گيري‌ها را انجام داد كه نتيجه آن شناسايي بهتر ويروس‌ها و در نتيجه مقابله بهتر و موثرتر با آنها است.

اين اقدام نشان مي‌دهد كه حسگرهاي نانومكانيكي بر اساس ميكروتيرهاي بازويي سيليسي مي‌توانند چنين تعاملاتي را با سرعت در شرايط مايع شناسايي و ارزيابي كنند.

اين يافته در مجله «نيچر نانوتكنولوژي» به چاپ رسيده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.65146s, 19q