ازنردبان متناسب با قدخوداستفاده کنيد!

۱۳۸۷/۱۲/۱۰ - ۱۶:۲۹ - کد خبر: 15299
ازنردبان متناسب با قدخوداستفاده کنيد!
دکتر محمود معتمدي، ارتوپد و جراح استخوان و مفاصل و عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با ايسنا، آسيب استخوان‌ها به خصوص مهره‌ها را يکي از صدمات شايع خانه تکاني‌هاي شب عيد در زنان عنوان کرد و افزود: اندام‌ها و ستون فقرات اين افراد آسيب پذيرتر است و در صورت عدم رعايت نکات ايمني، ممکن است دچار صدمات و آزردگي‌هاي متفاوت شود.

وي با بيان اين که ناحيه گردن زنان در اين مواقع بيشتر آسيب پذير بوده و علت شايع مراجعه آنان به پزشک است، توضيح داد: آويزان کردن و زدن پرده ها نقش زيادي در اين زمينه دارد. به طوري كه بالا گرفتن سر و گردن به طور مثال در حين آويزان کردن پرده‌ها با وارد کردن فشار مضاعف بر مهره‌هاي گردن و عضلات آن، موجب آسيب ديدگي اين افراد مي‌شود.

اين عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران ادامه داد: در نتيجه اين عمل مهره‌هاي گردني درد گرفته و ممکن است به صورت ديسک بروز کند. اين درد ممکن است به ناحيه گردن، شانه، بازو، ساعد و انگشتان دست نيز سرايت کند.

اين متخصص ارتوپدي به زنان توصيه کرد: در آويزان کردن پرده‌ها و کارهايي که نياز به استفاده از نردبان وجود دارد از نردباني استفاده کنند که ارتفاعش به موازات گردن فرد باشد و آنها را مجبور به پائين يا بالا نگه داشتن سر و گردن نکند.

وي علت دردهاي زودگذر عضلات را لاغري و ضعف عضلات گردن نيز دانست و افزود: افراد با عضلات ضعيف و لاغر زودتر دچار درد مهره گردني و سپس درد ناحيه پشتي و بعد ناحيه مهره کمري مي شوند.

دکتر معتمدي با تاکيد بر اين مطب که افرادي که دچار لاغري و ضعف عضلات بوده و سابقه مشکلات مهره اي داشتند بايد کمتر کار کرده و يا کمتر به مهره‌ها فشار آورند، افزود: در صورت تبديل اين دردها به ديسک امکان انجام فعاليت‌هاي روزانه نيز از فرد سلب مي‌شود.

وي در ادامه با انتقاد از نحوه بلند کردن اجسام سنگين توسط بانوان در اين دوران گفت: با بلند کردن ناصحيح يک کيلو وزنه از زمين 10 برابر وزن آن جسم يا وزنه به ستوان فقرات به خصوص در ناحيه کمر فشار وارد مي‌شود.

اين متخصص ارتوپدي در مورد نحوه درست بلند کردن اجسام با اشاره به نحوه بلند کردن وزنه توسط وزنه برداران تصريح کرد: افراد به خصوص زنان بايد براي بلند کردن اجسام ابتدا نشسته و سپس جسم را با نرمي بالا بياورند در اين صورت فشار به ستون فقرات به خصوص ناحيه کمري کمتر خواهد بود.

وي در پايان با اشاره به اين مطلب که زنان از نظر جثه و بدن ضعيف‌تر هستند به آنها توصيه کرد: در مواقع خانه تکاني مطابق قوه و نيروي خود کار کنند در غيراين صورت دردهاي مختلفي به سراغشان آمده که آنها را در درازمدت دچار مشکل مي‌کند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.45922s, 18q