دکتر ولایتی:توجه به احياي ميراث پزشكي ايرانيان را لازم دانست

۱۳۸۷/۱۲/۱۳ - ۱۴:۲۸ - کد خبر: 15330
دکتر ولایتی:توجه به احياي ميراث پزشكي ايرانيان را لازم دانست
دكتر ولايتي در نخستين همايش فرهنگ و ميراث پزشكي اسلام و ايران، برگزاري چنين همايش‌هايي را نشانه وجود نشاط در حوزه‌هاي اجتماعي،؛ سياسي و فرهنگي كشور عنوان كرد و گفت: ميراث پزشكي بخشي از تمدن ايران و اسلام است كه شايد در هيچ يك از رشته‌هاي علمي ميراثي مانند ميراث به جا مانده از پزشكي در طول تمدن ايران و اسلام نباشد. دليل اين امر آن است كه حوزه پزشكي سهم بالايي در تمدن اسلامي دارد.

وي با اشاره به پزشكي سنتي در ايران افزود: اقداماتي كه ابن سينا در تشخيص امراض از روي نبض انجام مي‌داد، امروز نيز كارايي دارد؛ چرا كه نبض در بيماري‌هاي مختلف به صورتي متفاوت مي‌زند. همين طور داروهايي كه در گذشته در تقويت قلب و آرامش اعصاب استفاده مي‌شد، امروز هم كاربرد دارند.

رئيس نخستين همايش ملي فرهنگ و ميراث پزشكي اسلام و ايران با تاكيد بر لزوم توجه به احياي ميراث پزشكي در ايران و دنيا گفت: ميراث‌هاي پزشكي گذشتگان امروز هم كاربرد دارند. علت اين امر آن است كه پزشكي با زندگي فردي و اجتماعي افراد ارتباط تنگاتنگ داشته و جزيي از زندگي انساني است كه در عصر حاضر زندگي مي‌كند.

وي با بيان اين كه نقش اسلام در تاريخ تمدن بشر بي‌همتا بوده است، گفت: تمدن اسلامي در كل تمدن‌ و نقش مسلمانان در تاريخ تمدن بي‌بديل و غيرقابل انكار است.

دكتر ولايتي با اشاره به نقش برجسته ايرانيان در تمدن اسلامي و بويژه پزشكي ادامه داد: در حال انجام كارهايي هستيم كه ايرانيان نقش بيشتري در شكل‌گيري تمدن اسلامي و پزشكي داشته باشند؛ چرا كه جهان اسلام والاترين پزشكان تمدن اسلامي را با نام‌هاي ابن سينا و رازي مي‌شناسند. افتخار اين است برترين چهره‌هاي پزشكي اسلام از ايران هستند. تا زمان رازي هيچ كتابي همچون الحاوي رازي و كتاب قانون ابن سينا تاليف نشده بود.

در ادامه دكتر محمد مهدي اصفهاني، دبيرعلمي نخستين همايش فرهنگ و ميراث پزشكي اسلام و ايران گفت: در برگزاري اين همايش فرصتي براي دريافت مقالات و برقراري ارتباطات چند جانبه نبود. عليرغم اندك بودن زمان هيات علمي بر آن شدند كه از صاحب‌نظران و برخي اساتيد غيرايراني براي ارايه سخنراني در اين همايش دعوت كنند. به دليل محدوديت زمان، مقالات رسيده به اين همايش به صورت پوستر ارايه مي‌شود.

وي با اشاره به محورهاي مورد بحث در اين همايش گفت: آموزه‌هاي اسلام در دانش پزشكي و علوم وابسته به آن از جمله محورهاي مورد بحث در اين همايش است. فرهنگ اسلام با كلمه خواندن آغاز شده بحث خلقت و چگونگي خلقت را مطرح كرده و در ادامه خداوند را به صفت اكرميت مطرح مي‌كند. اگر روزي قرار باشد نمادي براي اسلام طراحي شود، بدون شك آن نماد كتاب و قلم خواهد بود.

دكتر اصفهاني افزود: اسلام در مسايل پزشكي رهنمودهاي ارزنده‌اي دارد كه دانش روز بايد در كنار آن زانو زده و جهت حركت خود را اصلاح كند. اسلام در سرزمين‌هاي اسلامي سبب شده كه اين سرزمين‌ها مهد تمدن، نوآوري و ترويج علم قرار گيرند. آنچه كه امروز به عنوان ميراث پزشكي اسلام و تمدن اسلامي ايراني مي‌شناسيم، ميراثي است كه متاسفانه سال‌ها توسط نوكيسه‌گان فرهنگي مورد اهانت قرار گرفته است.

وي طب سنتي ايراني را از ديگر محورهاي اين همايش عنوان كرد و با بيان اين كه عليرغم غارت كتاب‌هاي ايرانيان هنوز مي‌توان حدود 10 هزار جلد كتاب را از فرهنگ ايراني رديابي كرد، گفت: ظرفيت طب سنتي به حدي است كه اكنون عده‌اي از برگزيدگان و دانشجويان آن وارد مقطع PHD شده‌اند.

دكتر اصفهاني، تاريخ پزشكي، حقوق و اخلاق پزشكي و همكاري‌هاي نوين دستيابي به شيوه‌هاي نو براي يافتن عرصه‌هاي جديد را از ديگر محورهاي برگزاري اين همايش عنوان كرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.45969s, 18q