مانيكور كردن، موجب تشديد عوارض عفوني در اطراف ناخن مي‌شود

۱۳۸۷/۱۲/۱۳ - ۱۴:۴۹ - کد خبر: 15332
مانيكور كردن، موجب تشديد عوارض عفوني در اطراف ناخن مي‌شود
دكتر نصرت پورسينا در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اين مطلب اظهار كرد: ناخن يكي از ضمائم پوست به شمار مي‌رود كه از نظر ساختمان با پوست كمي متفاوت است. كراتين موجود در ناخن از نوع كراتين سخت بوده كه با كراتين موجود در پوست متفاوت است.

دكتر پورسينا عنوان كرد: ناخن سالم علاوه بر جنبه زيبايي مي‌تواند جهت انجام كارهاي روزانه نيز بسيار مفيد و حياتي باشد لذا بايد براي سالم نگه داشتن آن توجه بيشتري صورت گيرد.

وي گفت: اطراف ناخن را با چين‌هاي ابتدايي مي‌شناسيم كه فوق‌العاده به مواد شوينده، مواد محرك و پاك كننده‌ها حساس هستند بنابراين توصيه مي‌شود افرادي كه مرتبا در تماس با اين مواد هستند از اين گونه مواد بپرهيزند.

استاديار دانشگاه علوم پزشكي شهيد صدوقي يزد به ايسنا گفت: نكات ديگري كه بايد مورد توجه قرار گيرد اين است كه پوشش ناخن‌ها و استفاده از ناخن‌هاي مصنوعي مي‌تواند موجب آسيب به ريشه ناخن و حتي صفحه ناخن شود و همچنين استفاده از پاك كننده‌ها همچون لاك ناخن كه عمدتا مواد استوني هستند نيز سطح ناخن راخشك كرده و اين پوشاندن ناخن‌ها مي‌تواند موجب عفونت‌هاي ناخن و يا عوارض قارچي نيز بشود.

وي با اشاره به دستكاري‌هايي كه برخي افراد روي صفحه ناخن‌ها جهت بزرگتر جلوه دادن آنها انجام مي‌دهند، هشدار داد و افزود: اين عمل باعث از بين رفتن مانع ناخن‌ها شده و راحت‌تر ميكروبها وارد پوست مي‌شوند و پارونيشيا را ايجاد مي‌كند كه مي‌تواند حاد يا مزمن باشد.

وي درخصوص عارضه پارونيشيا اظهار كرد: ‌اين عارضه در مراحل اوليه حاد است و ضايعه به صورت التهاب، دردناك بودن و قرمزي خود را نشان مي‌دهد و در صورت تكرار به يك بيماري مزمن تبديل خواهد شد.

وي يادآور شد: گاهي اوقات مشاهده مي‌شود كودكان چين‌هاي اطراف ناخن را با دندانهاي خود جدا مي‌كنند كه اين عمل جنبه رواني دارد و به علت داشتن اضطراب افسردگي و فشار روحي است كه بايد جهت درمان ابتدا به بررسي علت جويدن ناخن پرداخت و بعد درمان را آغاز كرد.

اين متخصص پوست در پايان توصيه كرد: از تيغ و سوهان زدن در اطراف ناخن استفاده نشود كه موجب تشديد عوارض عفوني در اطراف آن خواهد شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.7506s, 18q