کاهش سن ابتلا به دیابت در ایران

۱۳۸۷/۱۲/۱۴ - ۱۱:۳۸ - کد خبر: 15357
 کاهش سن ابتلا به دیابت در ایران
دكتر امیر كامران نیكو سخن امروز در حاشیه همایش كنترل دیابت در سالمندان با بیان این مطلب افزود: به طور كلی در تمام كشورهای در حال توسعه و از جمله ایران كاهش سن ابتلا به دیابت نوع دو مشاهده می شود، این در حالی است كه این بیماری در كشورهای توسعه یافته بیشتر در دوران سالمندی و بالای 65 سال بروز می كند.

وی گفت: علل مختلفی به كاهش سن ابتلای دیابت نوع دوم در كشورهای در حال توسعه منجر شده است كه از جمله مهم ترین آنها می توان به زندگی ماشینی، فعالیت بدنی كم، تغذیه ناصحیح و چاقی و استرس اشاره كرد.

مدیر عامل انجمن دیابت ایران اظهار داشت: در ایران بین 70 تا 80 درصد افراد از بیماری دیابت خود اطلاع ندارند و با پیشرفت بیماری و شدت یافتن عوارض آن پی به بیماری خود می برند.

دكتر نیكو سخن افزود: علایمی همچون پر نوشی، پر ادراری، پر خوری و ضعف بینایی از جمله علایم دیابت هستند، اما همیشه هم وجود ندارند.

وی تصریح كرد: اضافه وزن، داشتن سابقه خانوادگی، سن بالا، بی تحركی ، استرس های مداوم، دیابت در دوران بارداری، به دنیا آوردن نوزادان درشت اندام، سقط های مكرر و فشار خون و چربی خون بالا عوامل خطر ساز ابتلا به دیابت نوع دوم به شمار می رود.

نیكو سخن با اشاره به اینكه یكی از عوامل مهم خطرساز در ابتلا به دیابت نوع دو سیگار است، گفت: در بین عوامل خطر ساز، چاقی مهم ترین عامل محسوب می شود، به طوری كه به ازای هر یك كیلوگرم اضافه وزن ، پنج درصد احتمال ابتلا به دیابت افزایش پیدا می كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.11382s, 18q