هيجان طولاني مدت بازي‌هاي رايانه‌يي بر سلامت کودک تأثير منفي دارد

۱۳۸۷/۱۲/۱۵ - ۰۹:۴۳ - کد خبر: 15371
هيجان طولاني مدت بازي‌هاي رايانه‌يي بر سلامت کودک تأثير منفي دارد
اين پژوهش توسط زهره عباسي، مربي دانشکده پرستاري و مامائي به منظور بررسي تأثير بازي‌هاي رايانه‌يي بر بهره هوشي کودکان چهار تا هفت ساله بر روي 200 کودک در قالب دو گروه در معرض بازي هاي رايانه‌يي و بدون بازي هاي رايانه‌يي انجام شده است.

بر اساس يافته هاي اين تحقيق، بين دو گروه از لحاظ مشخصات دموگرافيک کودکان( سن، وزن و...) و مشخصات دموگرافيک والدين (سن، تحصيلات، ميزان درآمد، ...) اختلاف معنا داري وجود ندارد؛ اما از لحاظ بهره هوشي بين دو گروه اختلاف معني داري وجود دارد.

بر اساس نتايج اين بررسي در گروه بازي‌هاي رايانه‌يي، بين مدت زمان استفاده از بازي ها و بهره هوشي ارتباط مستقيمي وجود دارد اما با توجه به عوارض ناشي از هيجان هاي طولاني مدت بازي‌هاي رايانه‌يي و تأثيرات آن بر سلامت کودک، استفاده از آن ها توصيه نمي شود.

در پايان اين پژوهش محققان توصيه مي کنند با توجه به علاقه و استقبال روز افزون کودکان از بازي هاي رايانه‌يي و با توجه به مضرات اين نوع بازي ها والدين بايد در انتخاب نوع بازي و مدت زمان انجام بازي مخصوصاً در سنين پايين تر مراقبت کافي به عمل آورند تا کودک از معايب و مزاياي اين بازي ها همزمان بهره مند گردد.

گفتني است علاقه و استقبال از بازي‌هاي رايانه‌يي به حدي رسيده که بيش از 33 درصد دانشمندان کاربران را از پرداختن به بازي هاي کامپيوتري منع مي کنند و اين تأثير به حدي است که دامنه استفاده از بازي ها به سطوح سني پائين يعني سه سال رسيده است.

نتايج اين مطالعه در بيستمين همايش بين‌المللي بيماري هاي کودکان ارائه شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.34315s, 18q