کاهش عوارض، هدف اصلي روش‌هاي جراحي کم تهاجمي قلب است

۱۳۸۷/۱۲/۱۵ - ۰۹:۴۶ - کد خبر: 15372
کاهش عوارض، هدف اصلي روش‌هاي جراحي کم تهاجمي قلب است
دکتر محمد جبلي، عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت‌وگو با ايسنا افزود: جراحي کم تهاجمي قلب يا Minimally invasive cardiovascular surgery (Mics) به معني آن است که تا جاي ممکن از عوارض مختلف جراحي هاي معمولي که مي تواند ناشي از ابزار و وسايل، نوع برشي که زده مي شود و ساير تاکتيک هايي جراحي باشد بکاهيم و جراحي، با تهاجم کمتر به ساختار بدن بيمار صورت گيرد.

وي در ادامه تصريح کرد: مفهوم جراحي هاي کم تهاجمي قلبي و عروقي مفهوم بسيار باز و گسترده اي است و در مورد انواع اعمال جراحي قلب قابل اجراست .

عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت: اساساً مفهوم جراحي کم تهاجمي از سال‌ها قبل وجود داشته است. اما آنچه که باعث شده اين مقوله در طول اين سال ها آنقدرها پيشرفت نکند بحث وسايل و ابزاري است که در دسترس جراحان قرار گرفته است و ما اکنون در يک دوره انتقالي هستيم.

وي ادامه داد: منظور از انتقالي بودن اين دوران اين است که ضمن آشنا کردن و آموزش جراحان مشغول فعاليت در اين حوزه با پيشرفت ها و مهارت هاي لازم براي اين نوع جراحي ها بايد زمينه براي تغيير روش هاي گذشته به روش هاي کنوني فراهم گردد.

دکتر جبلي اذغان کرد: وسايل اين نوع جراحي ها در بازار موجود است و آنچه که در آن محدوديت وجود دارد، مهارت لازم و آموزشي است که هنوز به اندازه کافي براي همه جراحان مهيا نشده است.

وي برخي بيماري هاي مادرزادي قلب و نيز بعضي موارد انتخاب شده و محدود جراحي عروق کرونر را از جمله جراحي هاي قابل اجرا به صورت Mics در حال حاضر دانست و افزود: به صورت تئوريک در کليه مراکز و شهرها امکان انجام اين گونه اعمال جراحي کم تهاجمي وجود دارد اما به دليل محدوديت هاي موجود در زمينه مهارت و آموزش متخصصان، عمدتاً در تهران و برخي مراکز استان ها با وسعت و سابقه قابل قبول به انجام اين نوع عمل هاي جراحي مي پردازند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.88152s, 18q