تماشاي زياد تلويزيون، خطر ابتلا به آسم را در كودكان افزايش مي‌دهد

۱۳۸۷/۱۲/۱۵ - ۰۹:۵۸ - کد خبر: 15377
تماشاي زياد تلويزيون، خطر ابتلا به آسم را در كودكان افزايش مي‌دهد
بر اساس تحقيق اخير احتمال ابتلا به آسم در اين كودكان دو برابر بيشتر از آنهايي است كمتر از دو ساعت در روز تلويزيون مي‌بينند.

كارشناسان معتقدند: تماشاي زياد تلويزيون در واقع نشانه‌اي از يك زندگي بي‌تحرك و ساكن است كه مي‌تواند دليل ريشه‌اي افزايش خطر ابتلا به آسم باشد.

در اين تحقيق كه نتايج آن در مجله توراكس منتشر شده، سلامت سه هزار كودك انگليسي از ابتداي تولد تا سن 11 سالگي تحت كنترل و بررسي قرار گرفت.

محققان با اشاره به تاثير مهم زندگي بي تحرك در بروز آسم خاطرنشان كردند كه تنفس عميق مانند حالتي كه در هنگام ورزش كردن رخ مي‌دهد مي‌تواند به حفظ سلامت ريه‌ها كمك كند.

در طول پژوهش محققان درباره علائم خس خس سينه در كودكان تحت مطالعه، از والدين آنها به طور منظم و سالانه پرسش‌ها و پيگيري‌هايي را انجام مي‌دادند.

دكتر جيمز پاتون، از محققان اين پژوهش و پژوهشگر دانشگاه گلاسكو در اين باره گفت: شكي نيست كه فعاليت بدني تا حد زيادي از ريه‌ها حفاظت مي‌كند و آنها را سالم نگه مي‌دارد.

در اين تحقيق هم چنين عادت كودكان در مشاهده برنامه‌هاي تلويزيوني مورد ارزيابي قرار گرفت. بررسي اين عادت از سن 5/3 سالگي در كودكان آغاز شد. در سن 11 سالگي شش درصد از اين كودكان به آسم مبتلاشده بودند. محققان با تجزيه و تحليل مجموع اطلاعاتي كه در اين مدت در اختيار داشتند دريافتند: كودكاني كه بيش از دو ساعت در روز تلويزيون تماشا كردند دو برابر بيشتر به آسم مبتلا شدند. بعلاوه محققان تاكيد كردند: كودكاني كه بيشتر تلويزيون تماشا مي‌كردند قطعا فعاليت و تحرك بدني كمتري داشتند. با توجه به اين نتايج متخصصان توصيه مي‌كنند؛ والدين بايد به شيوه‌اي درست كودكان را ترغيب كنند كه كمتر تلويزيون ببينند و بيشتر فعاليت بدني انجام دهند و حتي اگر لازم شد براي تشويق كودكان به اين كار براي آنها جايزه هم در نظر بگيرند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.9814s, 18q