كمبود ويتامين خورشيد، بدن را مستعد سرماخوردگي مي‌كند

۱۳۸۷/۱۲/۱۵ - ۰۹:۵۹ - کد خبر: 15380
كمبود ويتامين خورشيد، بدن را مستعد سرماخوردگي مي‌كند
محققان دانشكده پزشكي دنور در دانشگاه كلورادو، بيمارستان عمومي ماساچوست و بيمارستان اطفال بوستون در آمريكا پس از بررسي نتايج آزمايشات خود اعلام كردند: افرادي كه سطح ويتامين D در خون آنها كمتر از حد طبيعي است، به ميزان قابل توجهي بيشتر به سرماخوردگي يا آنفلوآنزا مبتلا مي‌شوند.

محققان تاكيد كردند: اين خطرات براي افرادي كه به اختلالات مزمن دستگاه تنفسي مانند آسم مبتلا هستند به مراتب بيشتر است.

شرح اين پژوهش در مجله «طب داخلي» منتشر شده است.

دكتر اديت گينر كه مديريت اين تيم پژوهشي را برعهده داشته خاطرنشان ساخت: يافته‌هاي ما در اين تحقيق نقش مهم ويتامين D در پيشگيري از ابتلا به عفونتهاي معمول دستگاه تنفسي مانند سرماخوردگي و آنفلوانزا را اثبات مي‌كند.

وي اضافه كرد: در اين ميان افرادي كه مبتلا به بيماريهاي متداول ريوي مانند آسم هستند در شرايط كمبود ويتامين D به مراتب بيشتر مستعد ابتلا به عفونتهاي تنفسي مي‌باشند.

در اين پژوهش اطلاعات حاصل از سومين تحقيق ملي آزمايش سلامت و تغذيه مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت. اين تحقيق ملي از سوي مركز ملي آمار سلامت آمريكا انجام گرفته است. از شركت كنندگان در اين تحقيق درباره وضعيت سلامت و تغذيه آنها سوالاتي پرسيده شده و در صورت نياز از برخي از آنها نيز آزمايشات جسمي گرفته شد. اين آزمايشات شامل نمونه‌هاي خوني و ساير نمونه‌هاي پزشكي بود كه براي تجزيه و تحليل‌هاي آزمايشگاهي از افراد مزبور جمع آوري شد.

اين تيم پژوهشي، سطح هيدروكسي ويتامين 25-D در نمونه‌هاي خوني افراد تحت آزمايش را اندازه گيري كرده و دريافتند: كمبود اين ويتامين خطر ابتلا به عفونتهاي تنفسي را تشديد مي‌كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.71759s, 18q