كشف ژن خاصي كه با اوتيسم و اختلالات گوارشي مرتبط است

۱۳۸۷/۱۲/۱۵ - ۱۰:۰۰ - کد خبر: 15381
كشف ژن خاصي كه با اوتيسم و اختلالات گوارشي مرتبط است
پژوهشگران دانشگاه كاليفرنياي جنوبي در لوس آنجلس و دانشگاه واندربيلت در نشويل اين نسخه ژنتيكي خاص را شناسايي كرده‌اند.

به گفته محققان؛ اين يافته نشان مي‌دهد: سيگنال دهي آشفته و مختل شده ژن MET‌ منجر به بروز سندرمي مي‌شود كه شامل اوتيسم و عود كردن عملكرد ناقص روده و معده است.

محققان تصريح كردند: اختلالات گوارشي باعث بروز اوتيسم نمي‌شوند. اوتيسم اختلال در رشد مغز است اما در اين پژوهش براي اولين بار معلوم شد كه خطر ژنتيكي ابتلا به اوتيسم و اختلالات گوارشي به گونه‌اي با هم در ارتباط است كه موجب مي‌شود اين دو اختلال با يكديگر توام شوند.

در اين تحقيق پژوهشگران سابقه پزشكي 214 خانواده را مورد تجزيه و تحليل قرار دادند و نتايج اين يافته در مجله «پدياتريك» منتشر شده است. به گفته متخصصان اوتيسم يا در خود درماندگي يك ناتواني پيچيده رشدي است كه معمولا در سه سال اول زندگي ظاهر مي‌شود. اين عارضه حاصل يك اختلال عصب شناختي است كه روي عملكرد طبيعي مغز تاثير نامطلوب مي‌گذارد و رشد آن را در نواحي مربوط به ارتباط گيري و تعاملات اجتماعي دچار اشكال مي‌كند. علائم و نشانه‌هاي اصلي اوتيسم شامل اختلال در ارتباط و مراودات اجتماعي و رفتارهاي تكراري است.

كودكان مبتلا به اوتيسم ممكن است مشكلاتي در صحبت كردن با ديگران داشته باشند و يا هنگامي كه با آنها صحبت مي‌كنيد به چشم‌هاي شما نگاه نكنند. رفتار تكراري و مقاومت در مقابل تغيير روال كار و زندگي نيز جزو خصوصيات فرد مبتلا است. بر اساس اين گزارش؛ عامل بوجود آورنده اوتيسم مشخص نيست. اين اختلال در تمام طول عمر با فرد باقي مي‌ماند و درمان قطعي براي آن وجود ندارد. اما درمان مي‌تواند به بهبود كيفيت زندگي بيماران كمك كند.

به گفته پژوهشگران؛ درمانهايي كه براي اوتيسم به كار مي‌روند شامل رفتار درماني، ارتباط درماني و داروهايي براي كنترل علائم بيماري است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.34848s, 18q