بیماران سرطانی مصرف مایعات را در صورت تهوع نیز قطع نکنند

۱۳۸۷/۱۲/۱۷ - ۱۵:۳۰ - کد خبر: 15387
بیماران سرطانی مصرف مایعات را در صورت تهوع نیز قطع نکنند


به گزارش خبرنگار سلامت نیوز در تحقیقی که درباره مراقبتهای تغذیه ای بیماران سرطانی در بیمارستان شریعتی تهران انجام گرفت مشخص شد شیوع تهوع و استفراغ در بیماران سرطانی می تواند از جمله عوارض داروهای شیمی درمانی ، رادیوتراپی ، وضعیت روحی بیمار و نوع رژیم غذایی وی باشد. تهوع و استفراغ شدید می تواند بیمار را دچار بی اشتهایی کند و در نتیجه موجب ضعف و کاهش وزن وی شود.

بر اساس این گزارش ، مصرف غذاهای ساده و فاقد چربی از 24 ساعت قبل از شیمی درمانی تا 48 ساعت بعد از آن ، مصرف قرص ضد تهوع نیم ساعت قبل از غذا ، دوری کردن از آشپزخانه در طی آماده شدن غذا ، مصرف غذا در فضای باز ، پرهیز از گرسنگی و خالی بودن معده ، پرهیز از غذاهای شیرین ، گرم و ادویه دار و اجتناب از پوشیدن لباس های تنگ که منجر به افزایش فشار داخل شک و تشدید تهوع می شود از جمله تدابیر تغذیه ای است که باید از سوی بیماران رعایت شود.

لازم به ذکر است که بیماران سرطانی در روزهای نزدیک به درمان از خوردن غذاهای مورد علاقه خود اجتناب کنند چون تهوع و استفراغ باعث می شود دیگر آن غذا را دوست نداشته باشند . همچنین تحقیقات نشان می دهد استفاده از تکنیکهای آرام سازی و گوش دادن به موسیقی در حین انجام درمان و بعد از آن در کاهش تهوع و استفراغ داروهای شیمی درمانی نقش بسزایی دارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.36431s, 18q