يک روان پزشک: اختلالات خواب باعث بروز افسردگي مي‌شود

۱۳۸۷/۱۲/۱۷ - ۱۵:۳۹ - کد خبر: 15399
يک روان پزشک: اختلالات خواب باعث بروز افسردگي مي‌شود
دکتر مجيد صادقي، متخصص اعصاب و روان و عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با ایسنا با اشاره به دسته بندي و تقسيماتي که در خصوص اختلالات خواب صورت گرفته است، اظهار داشت: اختلالات خواب را از لحاظ علت به دو دسته اوليه و ثانويه تقسيم مي‌کنيم.

وي افزود: در اختلالات خواب اوليه فرد فقط مشکل كم خوابي دارد و به جز آن، مشکل ديگري ندارد اما در اختلالات خواب ثانويه، علائم اين بيماري در اثر وجود بيماري ديگري در فرد ايجاد مي‌شود، يعني فرد دچار بيماري ديگري بوده است و به دنبال آن بيماري دچار اختلالات خوابي نيز گشته است.

اين عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در توضيح طبقه بندي بر اساس زمان بروز اختلالات خواب گفت: گاهي ممکن است فرد در ابتداي شب خواب راحتي داشته باشد يعني در ساعات اوليه شب به راحتي به خواب برود اما در نيمه‌هاي شب از خواب بيدار شود و ديگر نتواند بخوابد.

دکتر صادقي افزود: بعضي از مواقع نيز ممکن است فرد در ساعات اوليه شب نتواند بخوابد که اين نوع اختلال خوابي نشان دهنده پريشاني ذهني است.

وي درخصوص سن مبتلايان به اين بيماري گفت: اين مشکل در هر سني ممکن است بوجود بيايد اما اختلالات خواب در کودکان کمتر ديده مي‌شود و در سالمندان شايع‌تر است و در خصوص سالمندان بيشتر اختلالات خواب از نوع دوم است يعني آنها به بيماري‌هاي ديگري مبتلا هستند و در کنار آن بيماري دچار مشکلات خوابي نيز مي‌شوند.

دکتر صادقي با اشاره به اينکه اختلالات خواب مي‌تواند باعث بروز مشکلات و بيماري‌هاي ديگري در فرد شود، توضيح داد: اختلالات خواب مثل بدخوابي و نامناسب بودن زمان خواب مي‌تواند باعث ايجاد افسردگي در فرد شود به علاوه کساني که در طول روز مي خوابند مخصوصاً وقتي که خورشيد در آسمان قرار دارد دچار افسردگي و بي‌حالي مي‌شوند.

اين روانپزشک ادامه داد: در صورت وجود اختلالات خواب و کم بودن مدت زمان خواب، فرد دچار مشکلات شناختي، کاهش حافظه، از دست دادن دقت، تمرکز و خلاقيت مي‌شود. لازم به ذکر است که تأثير دارو و مواد مخدر برخواب به عنوان عنصري شناخته شده تأييد شده و مصرف و عدم مصرف اين مواد موجب اختلالات خوابي در فرد مي‌شود.

دکتر صادقي در پايان تاکيد کرد: ساعت تعيين شده و مشخصي را نمي‌توان براي خواب در نظر گرفت، خواب مفيد معمولاً مقدار خوابي است که فرد در صبح احساس نشاط و سرحالي داشته باشد و در افراد مختلف متفاوت است درفردي ممکن است با 8 ساعت خوابيدن اين احساس ايجاد شود و در فرد ديگري با 4 ساعت خوابيدن.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.79414s, 18q