پيشگيري ازسرگيجه وتهوع ناشي ازسفربا مصرف قرص

۱۳۸۷/۱۲/۱۷ - ۱۵:۳۹ - کد خبر: 15401
پيشگيري ازسرگيجه وتهوع ناشي ازسفربا مصرف قرص
در ايام تعطيلات نوروزي دسترسي به داروخانه‌هاي روزانه به علت تعطيلي مقدور نيست اما هميشه داروخانه‌هاي شبانه روزي و برخي داروخانه‌هايي كه ملزم به باز بودن داروخانه به صورت شيفت از پيش تعيين شده مي‌باشند، قابل دسترسي هستند.

چنانچه شما و يا بستگانتان، دارويي را به صورت مرتب مصرف مي‌كنيد، مطمئن شويد دارو را به حد نياز و تا پايان تعطيلات و ضمن سفر در اختيار داريد. چون بسياري از داروها مانند داروهاي ضد تشنج، داروهاي بيماري‌هاي قلبي، داروهاي ضد افسردگي و اختلالات رواني، داروهاي ضد ديابت و چربي خون و برخي داروهاي مسكن و همچنين آنتي بيوتيك ها بايد مرتب مصرف شوند و قطع ناگهاني اين داروها، بيمار را با مشكل مواجه خواهد كرد.

برپايه اين گزارش، چنانچه ضمن حركت اتومبيل، قطار، كشتي و يا هواپيما، دچار سرگيجه و حالت تهوع مي‌شويد، به خاطر داشته باشيد با مصرف 1 يا 2 قرص 50 ميلي گرمي ديمن هيدرينات، نيم ساعت قبل از شروع سفر و تكرار يك قرص هر 4 تا 6 ساعت يكبار در طي سفر، مي‌توان عوارض ناشي از حركت، تهوع و سرگيجه را برطرف كرد. بايد توجه داشت كه در طول 24 ساعت نبايد بيشتر از 8 عدد قرص مصرف شود (در صورت بارداري يا شيردهي، با داروساز يا پزشک مشورت كنيد).

چنانچه به برخي از كشورهاي آفريقايي و يا آسيايي سفر مي‌كنيد مطمئن شويد كه آيا تزريق واكسن خاصي پيش از سفر مورد نياز است يا خير. جهت پيشگيري از گزش حشرات در محيط‌هاي گرم و مرطوب، پشه بند، حشره‌كش‌هاي خانگي و يا پماد و اسپري دافع حشرات همراه داشته باشيد. به همراه داشتن جعبه كمك‌هاي اوليه خصوصاً در مورد خانواده كه فرزند خردسال دارند، همچنين همراه داشتن پوشک، شيرخشك شيرخوار، درجه تب، داروهاي بدون نسخه مانند شربت تب بر، شربت سرماخوردگي، قطره و يا شربت مولتي ويتامين و آهن و ديگر داروهايي كه كودك در حال مصرف مي باشد در طي سفر ضروري است.

بر پايه اين گزارش، نحوه نگهداري داروها را از دكتر داروساز، هنگام تحويل گرفتن دارو از داروخانه بپرسيد و هيچ گاه داروهاي خود را در اتومبيلي كه زير نور آفتاب پارك شده است و يا در شيشه عقب اتومبيل قرار ندهيد. داروهاي يخچالي را در ظروف مخصوص خنك كننده حمل كنيد. در خصوص بيماران ديابتي كه انسولين تزريق مي‌كنند توجه به موارد زير در هنگام سفر براساس توصيه هاي مركز تحقيقات غدد و متابوليسم دانشگاه علوم پزشكي تهران، ضروري است:

فراهم نمودن انسولين و داروهاي مصرفي و سرنگ براي تمام مدت سفر، همراه داشتن دستگاه يا نوار كنترل قند خون، قند حبه‌ا‌ي، نبات، بيسكوئيت و آب ميوه براي درمان كاهش احتمالي قند خون، ميان وعده مناسب (مانند ميوه و ساندويچ كوچك).

در خصوص بيماران مبتلا به پرفشاري خون، بهتر است دستگاه فشارسنج و داروهاي مصرفي همراه بيمار باشد و از مصرف مواد غذايي حاوي نمک مانند آجيل و تنقلات و مواد غذايي چرب خودداري شود. هموطنان در صورت نياز مي‌توانند سوالات خود را در زمينه اطلاعات دارويي و موارد مسموميت، نحوه مصرف صحيح داروها، تداخل مصرف همزمان داروها با هم و با مواد غذايي، مصرف داروها در دوران بارداري و شيردهي، عوارض جانبي ناشي از مصرف داروها، سازگاري و نحوه اختلاط داروهاي تزريقي، مسموميت با داروها، سموم و مواد شيميايي، گياهان و گازهاي سمي، گزيدگي‌ها با موضوعات ذيل و با کارشناسان مرکز اطلاع رساني داروها و سموم با شماره تلفن شبانه روزي 09646 تماس بگيرند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.4404s, 18q