مرگ ومير ناشي از عفونت‌هاي بيمارستاني بيش از حوادث رانندگي است

۱۳۸۷/۱۲/۱۷ - ۱۵:۴۰ - کد خبر: 15402
مرگ ومير ناشي از عفونت‌هاي بيمارستاني بيش از حوادث رانندگي است
نارميلا ربيع راد در گفت وگو با ایسنا، استفاده از وسايل بيمارستاني ايمن‌تر، آموزش کادر درماني در خصوص اهميت شستن به موقع دست و نهادينه کردن رعايت بهداشت و شستن دست در کودکان را از ديگر عوامل موثر در کنترل عفونت دانست.

وي با بيان اينکه دستورالعمل‌هاي منابع و سايت‌هاي قابل قبولي چون سازمان جهاني بهداشت در خصوص کنترل عفونت يکسان نيست به لزوم وجود يک دستورالعمل واحد کشوري در اين خصوص اشاره کرد و نبود رشته پرستاري در خصوص کنترل عفونت را علت احتمالي نبود دستورالعمل واحد در اين خصوص دانست.

وي با بيان اينکه کنترل عفونت مبحث وسيعي است؛ گفت: اين در حالي است که فاقد کارشناسي ارشد در اين خصوص يا حتي فردي که دوره يک ساله در زمينه کنترل عفونت گذرانده باشد، هستيم.

ربيع راد در اين خصوص از پرستاري مثال آورد که تا ديروز پرستار بوده است و بدون اينکه مرکز خاصي براي ارايه آموزش به وي وجود داشته باشد، مسئول کنترل عفونت بيمارستان خود مي‌شود.

وي استفاده از وسايل ايمن‌تر همچون سوزن‌ها، سرنگ‌ها و آنژيوکت‌هاي ايمن‌تر را از عوامل موثر در کنترل عفونت عنوان کرد.

وي گفت: از آنجا که اين وسايل هزينه زيادي به بيمارستان‌ها تحميل مي‌کنند هنوز استفاده از آنها نهادينه نشده است.

مسئوول گروه کنترل عفونت دانشگاه تهران با بيان اينکه پرستاران به بهانه کمبود نيرو و وقت، به موقع نمي‌توانند دستهاي خود را بشويند، يادآور شد که ارائه آموزش‌هاي لازم در اين خصوص مي‌تواند اثرگذار باشد.

وي با بيان اينکه شستن دست و رعايت بهداشت بايد از کودکي در افراد نهادينه شود به طرح آموزش شستن دست در کودکان دبستاني منطقه 4 آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت : اين طرح بسيار تاثير گذار و نتايج آن بسيار جالب توجه بود ضمن اينکه کودکان واسطه انتقال اين آموزش‌ها به خانواده‌هاي خود نيز هستند.

اين کارشناس ارشد مديريت پرستاري، اساس کنترل عفونت را آموزش و فرهنگ سازي براي ارائه کار به روش صحيح عنوان کرد و به ايسنا گفت: پوست سالم دست يک پرستار مي‌تواند ميکروب‌ها را از پوست سالم بيماري برداشته و به پوست سالم بيمار ديگر منتقل کند.

ربيع راد در خصوص اهميت کنترل عفونت ادامه داد: گفته مي‌شود که هر ساله تعداد افرادي که براثر عفونت بيمارستاني فوت مي‌کنند بيش از مجموعه افرادي است که در اثر تصادفات رانندگي‌، سوختگي‌ها، سقوط از بلندي و مسموميت‌ها فوت مي‌کنند.

وي با بيان اينکه گفته مي‌شود در کشورهاي پيشرفته 10 درصد و در کشورهاي در حال توسعه 25 درصد از بيماراني که در بيمارستان‌ها بستري مي‌شوند، دچار عفونت بيمارستاني مي شوند که يک درصد آنها به دنبال ابتلا فوت مي‌کنند؛ گفت : در کشور ما ميزان ابتلا به عفونت بيمارستاني در افراد بستري، بين 22 تا 20 درصد برآورد شده است.

رئيس گروه کنترل عفونت دانشگاه علوم پزشکي تهران با بيان اينکه طول مدت بستري بيمار به دنبال ابتلا به اين عفونت، افزايش مي‌يابد و نيز با مصرف ميزان زيادي آنتي بيوتيک، مقاومت‌هاي آنتي بيوتيکي در وي به وجود مي‌آيد؛ گفت: از ابتلا به عفونت بيمارستاني علاوه بر تحميل هزينه دارو و درمان به خانواده و کشور ممکن است عوارض براي فرد به جا گذاشته و حتي موجب فوت وي شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.15221s, 18q