مقدار بسيار اندك نيتريت براي قلب مفيد است

۱۳۸۷/۱۲/۱۷ - ۱۵:۴۲ - کد خبر: 15410
مقدار بسيار اندك نيتريت براي قلب مفيد است

محققان دانشكده پزشكي دانشگاه بوستون در اين تحقيق دريافته‌اند كه تماس كوتاه مدت با نيتريت مي‌تواند در حفاظت از مغز در برابر استرس نقش مفيدي داشته باشد. در اين پژوهش براي اولين بار نشان داده شد كه افزايش كوتاه مدت مقدار نيتريت در حال گردش در بدن كافي است كه تاثيرات بلند مدت سودمندي روي قلب بر جاي بگذارد. اين تاثير سودمند روي قلب با دستكاري وضعيت اكسيداسيون و مكانيسم پروتئيني آن، اعمال مي‌شود.

نيتريت يك محصول اكسيداسيون حاصل از سلولهايي است كه عمر كوتاهي دارند. اكسيد نيتريك در مقادير نسبتا اندك در بدن يافت مي‌شود.

پيش از اين محققان بر اين باور بوده‌اند كه مقادير زياد نيتريت و نيترات در بدن باعث بروز سرطان مي‌شود و هم چنين براي گلبولهاي قرمزخون نيز خطرناك است.

به گزارش ایسنا، به گفته متخصصان؛ اين ماده به توانايي گلبولهاي قرمز خون براي تحويل اكسيژن به بافتها آسيب مي‌رساند. در نتيجه متخصصان به اين مرحله رسيدند كه بايد مقدار اين تركيب بويژه در آب آشاميدني و محصولات غذايي كنترل شده و محدود شود چون اثرات زيانباري روي بيولوژي بدن بر جاي مي‌گذارد و سلامت انسان را تهديد مي‌كند. اما در تحقيقات اخير گروهي از پژوهشگران درعين حال كه خطر تماس بدن با مقادير زياد نيتريت را مورد تاييد قرار داده‌اند، خاطرنشان كردند: آنچه دريافته‌هاي ما مشخص شد درمان با مقادير بسيار محدود و اندك نيتريت است كه مي‌تواند در وضعيت اكسيداسيون قلب تغييراتي ايجاد كند. در نتيجه تغييرات طولاني مدتي روي بسياري از پروتئين‌هايي كه در متابوليسم انرژي قلب نقش دارند، اعمال مي‌شود و اين تغييرات براي بهبود عملكرد قلب سودمند است.

شرح اين يافته در مجله «تحقيق گردش خون» منتشر شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.5972s, 18q