پوسته‌هاي گوشه ناخن را دستکاري نکنيد

۱۳۸۷/۱۲/۲۰ - ۱۶:۱۲ - کد خبر: 15428
پوسته‌هاي گوشه ناخن را دستکاري نکنيد
دکتر اميرهوشنگ احساني، متخصص بيماري‌هاي پوست و مو و عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با ايسنا منطقه علوم پزشکي تهران، تماس با محرک مانند گرد و خاک و مواد شوينده و ضد عفوني کننده را از مهمترين دلايل ايجاد و تشديد اگزماي پوست دانست و افزود: به علاوه، خشکي هوا نيز باعث ايجاد تغييراتي در پوست افراد مي‌شود از جمله تورم، خارش، قرمزي، ضايعات ترشح دار و پوسته ريزي.

وي با تاکيد بر اين مطلب که پيشگيري در اين نوع مشکلات پوستي مهمتر از درمان است، گفت: درمان در اين موارد جنبه موقتي و مسکن دارد و باعث حل شدن مشکل اصلي و ريشه‌اي نمي‌شود.

عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران، لازمه بهبود اگزماهاي پوستي در مواقع خانه تکاني را کم کردن و يا قطع تماس فرد با مواد محرک و مضر عنوان کرد و در ادامه اظهار کرد: با توجه به اين که نمي‌توان از استفاده از مواد شوينده خودداري کرد بنابراين افراد بايد حتما از دستکش استفاده کنند و در دفعات مختلف در طول کار، دست‌ها را شسته و با پمادهايي که فاقد مواد کورتوني هستند پوست را چرب و نرم کنند.

وي در ادامه با ذکر اين مطلب که برخي افراد به دستکش‌هاي پلاستيکي حساسيت دارند، توضيح داد: عرق کردن دست درون دستکش، اگزماي پوستي را تشديد مي‌کند. بنابراين اين افراد براي پيشگيري بايد از دستکش 2 لايه که لايه دروني نخي و بيروني پلاستيکي دارد استفاده کنند.

اين متخصص پوست و مو با اشاره به اين مطلب که براي درمان اگزماهاي حادي که به علت تماس با مواد شوينده و محرک در اين ايام بوجود مي‌آيد از داروهاي ضد خارش خوراکي و کورتوني استفاده مي‌شود، در مورد درمان موارد مزمن گفت: در اين اوقات بيشتر درمان حمايتي يعني چرب و نرم کردن پوست و استفاده از صابون‌هايي که P.H قليايي ندارد تجويز مي‌شود.

وي با انتقاد از نحوه برخورد مردم با پوسته‌هاي گوشه ناخن و دستکاري آن گفت: عامه افراد بر اين باورند که علت اصلي پوسته ريزي کنار ناخن کمبود کلسيم و آهن است که اين چنين نيست و علت شايع پوسته ريزي اطراف ناخن‌ها در اين دوران خشکي پوست و اگزماي پوستي است و تحريک و دستکاري پوسته ناخن مشکل را تشديد مي‌کند.

دکتر احساني در پايان چرب کردن کناره ناخن‌ها را با استفاده از کرم‌هاي ضد التهاب مناسب‌ترين روش درمان در بهبود پوسته ريزي و بدفرمي ناخن دانست.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.53122s, 18q