حدود پنج تن دارو و کالاي غير مجاز و قاچاق امحا شد

۱۳۸۷/۱۲/۲۱ - ۱۰:۵۵ - کد خبر: 15438
 حدود پنج تن دارو و کالاي غير مجاز و قاچاق امحا شد
معاون غذا وداروي دانشگاه علوم پزشکي ايران در گفت و گو باايرنا در مراسم امحا و معرفي کالاهاي غير مجار و قاچاق اظهارداشت : در10 ماهه امسال 330 تن مواد آرايشي و بهداشتي و 160 تن مواد خوراکي و آشاميدني توسط اين معاونت و با هماهنگي سازمان اموال تمليکي امحا شد .
دکتر "محمود بيگلر "‌گفت:در 10ماهه امسال همچنين 10 تن دارو نيز توسط اين معاونت از مراکز عرضه غير مجاز و متخلف جمع آوري و امحا شد .
دکتر بيگلر اظهارداشت :‌ آن دسته از داروهاي بيولوژيکي که امحاي آن به صورت معمول براي محيط زيست خطر ساز است توسط چند کارخانه داروسازي که به زباله سوز مجهز هستند امحا مي شود.
وي در خصوص مکمل هاي غذايي نيز گفت: امحا اين مکمل ها در فاصله 200 کيلومتري استان تهران در شوره زار اشتهارد انجام مي شود .
بيگلر ا زمردم خواست تا حتما داروها و مکمل هاي غذايي را از داروخانه ها تهيه کنند زيرا بر روي تمام اين کالاها برچسب فارسي که حاوي اطلاعاتي از جمله شرکت سازنده ، تاريخ توليد و انقضا است ، درج شده است .
وي گفت: تعدادي از اين دارو و مکمل هاي غذايي قاچاق و غير مجازي که امروز امحا مي شود از عطاري ها و مراکزي که کد شناسايي مشخصي ندارند توسط معاونت غذا و داروي دانشگاه ايران و کلانتري هاي سطح شهر کشف و ضبط شده است .
دکتر "مهران ولايي " مدير دارو و مواد مخدر علوم پزشکي ايران ، نيز در جمع خبرنگاران دراين زمينه اظهارداشت : داروها و مکمل هاي غذايي که امروز امحا مي شود يا به صورت قاچاق وارد کشور شده يا بدون مجوز بوده و در فهرست دارويي کشور وجود ندارند .
ولايي با بيان اينکه نمي توان به راحتي اصل يا تقلبي بودن برخي از اين داروها را تشخيص داد به مردم توصيه کرد : حتما دارو، مکمل هاي غذايي، کالاهاي آرايشي و بهداشتي را با برچسب فارسي وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکي تهيه کنند.
وي در خصوص داروهايي که از طريق شبکه هاي ماهواره اي تبليغ مي شود نيز به مصرف کنندگان هشدار داد که اين داروها به هيچ وجه قابل اطمينان نيستند.
ولايي با بيان اينکه در اغلب تبليغات اين داروها فقط به ذکر يک شماره تلفن همراه ارايه مي شود گفت:عرضه اين داروها در مکان مشخصي انجام نمي شود.
اين مقام مسوول در دانشگاه علوم پزشکي ايران همچنين تاکيد کرد:‌ در زمان حاضر شکايات زيادي از عوارض ناشي از مصرف داورهاي ماهواره اي اعلام شده و دانشگاه نيز شماره تلفن هاي اعلام شده از شبکه هاي ماهواره اي را به دادسراي جرايم پزشکي اعلام کرده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.40391s, 19q