مواد اعتياد آوري که در آشپزخانه تهيه مي شود

۱۳۸۷/۱۲/۲۱ - ۱۰:۵۷ - کد خبر: 15439
 مواد اعتياد آوري که در آشپزخانه تهيه مي شود
در آشپزخانه تهيه مواد اعتيادآوري مثل "شيشه" که بسيار خطرناک تر از مواد مخدر هستند لوازمي مثل زودپز، قيف، گاز و هيتر يافت مي شود . به عنوان مثال براي تقطير مواد به راحتي از زودپز استفاده مي شود.
به گفته دکتر "مهران ولايي" مدير دارو و مواد مخدر دانشگاه علوم پزشکي ايران، اکثر اين آشپزخانه ها در زير زمين راه اندازي مي شود که بوي گاز با کمي تندي هم از آنها به مشام مي رسد به گونه اي که سازندگان مجبورند از ماسک استفاده کنند.
وي با بيان اينکه گاهي نيز نشتي گاز در حدي است که آتش سوزي نيز به راه مي افتد، به هموطنان تاکيد کرد که اگر به مکاني مشکوک شدند که از آن نشت گاز با کمي تندي بيشتر به مشام مي رسد حتما مراجع ذيصلاح را مطلع کنند.
به گفته ولايي موادي که براي تهيه شيشه استفاده مي شود نيز آتش زا است که اتر و آستون از جمله آنهاست که در اين آشپزخانه ها يافت مي شود.
اين مواد اعتياد آور خاصيت آمفتامين يا سرخوشي داشته و عوارض کوتاه مدت و بلند مدتي را به همراه دارد.
دکتر ولايي در برنامه بازديد امروز جمعي از خبرنگاران از مواد جمع آوري شده اعتياد آور که بيشترشان تقلبي هم هستند، به خبرنگار ايرنا گفت: ‌کاهش اشتها ، افزايش ضربان نامنظم قلب، توهم و لرزش دست ها از عوارض کوتاه مدت ماده اعتياد آور شيشه محسوب مي شود.
به گفته دکتر ولايي ، ابتلا به وسواس اجباري، آسيب به مغز ، از دست دادن حافظه و خرابي زودرس دندان ها از عوارض بلند مدت شيشه است.
وي همچنين گفت: يکي از خواص شيشه اين است که پروتئين بدن را در اصطلاح مي خورد به اين معنا که ماهيچه ها پوک شده و اينکه مشاهده شده، پس از مرگ اين افراد، به دليل پوکي ناشي از مصرف شيشه اجزاي بدن آنها کنده مي شود.
وي در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر استفاده برخي دانشجويان و دانش آموزان از شيشه در شب هاي امتحان اظهارداشت:‌ شيشه به علت خاصيت آمفتاميني خود سرخوشي و بي خوابي را ايجاد مي کند اما کساني که در شب هاي امتحان شيشه مصرف مي کنند به تدريج وابسته به اين ماده شده و سرانجام معتاد مي شوند.
وي گفت: شنيده شده برخي افراد داراي اضافه وزن و چاق نيز براي لاغري از شيشه استفاده مي کنند زيرا کم اشتهايي مي آورد اين در حالي است که اين افراد مثل تمام معتادان به شيشه دچار توهم، کاهش هوشياري، لک هاي پيش رونده در صورت و دمانس مغزي مي شوند.
به گفته وي کشورهاي مختلف براي تهيه ماده اعتياد آور شيشه از مواد مختلف استفاده مي کنند که در کشور ما نيز از موادي مثل قرص ضد حساسيت "پزو دو افدرين"‌ استفاده شده که به همين علت وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکي آن را از ليست دارويي کشور حذف کرده است.
وي همچنين به داروي آنتي هيستامين (يکي از مواد استفاده شده براي تهيه شيشه) اشاره کرد که از جمله مواد کشف شده برنامه بازديد امروز خبرنگاران بود و گفت: تاريخ مصرف بسياري از اين قرص ها گذشته است و تهيه کنندگان اين قرص ها ، تاريخ مصرف آنها را با قيچي جدا کرده اند.
وي همچنين در جمع خبرنگاران به تمجيزک هاي غير مجاز همراه با شيشه و برچسب هاي آنها که از طريق کلانتري هاي دو ، پنج و 18 جمع آوري شده اشاره کرد و گفت:‌ در اين مواد که به ظاهر تمجيزک است هروئين و کورتون نيز يافت شده است.
وي در پاسخ به سوال ايرنا در خصوص دليل کورتون در اين تمجيزک هاي تقلبي اظهارداشت: کورتون را به اين دليل در تمجيزک غير مجاز استفاده مي کنند که عوارض اعتياد را بپوشاند.
ولايي گفت: به عنوان نمونه اگر کسي اين تمجيزک هاي تقلبي را استفاده کند، به علت وجود کورتون در آنها کمي چاق به نظر مي رسد.
دکتر ولايي در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر تفاوت هاي تمجيزک تقلبي با نمونه اصل آن گفت: نمونه اصلي تمجيزک به صورت آمپول است و توسط مديريت مواد مخدر و داروي دانشگاه هاي علوم پزشکي براي ترک اعتياد استفاده مي شود و اگر حتي در داروخانه هم يافت شود غير مجاز است.
به گزارش ايرنا داروي "زاندوروکس" که براي کاهش ريزش مو استفاده مي شود نيز ازجمله داروهاي کشف شده در دانشگاه علوم پزشکي ايران است که خبرنگاران امروز از آن بازديد کردند.
به گفته دکتر ولايي ، اين دارو که اصل آن آمريکايي است در فهرست دارويي کشور وجود ندارد و اصلا وارد کشور نشده و اگر در جايي مشاهده شود تقلبي بشمار مي آيد.
مدير دارو و مواد مخدر دانشگاه علوم پزشکي ايران به برچسب ها و شيشه هاي اين دارو اشاره کرد و گفت: داروي ياد شده در داخل ايران به صورت تقلبي تهيه مي شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.6731s, 18q