آغازآزمايشي طرح پزشك خانواده درسه شهركشور

۱۳۸۷/۱۲/۲۱ - ۱۲:۰۵ - کد خبر: 15451
آغازآزمايشي طرح پزشك خانواده درسه شهركشور
دكتر محمد اسماعيل مطلق در گفت وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اينكه توصيه سازمان بهداشت جهاني به ساير كشورها براي توسعه خدمات بهداشتي به مناطق شهري بهره‌مندي از استراتژي پزشك خانواده است، اظهار كرد: در وضعيت حساس كنوني براي جامه عمل پوشاندن به عدالت در سلامت راهي جز اجراي نظام ارجاع با محوريت پزشك خانواده در ارايه خدمات بهداشتي درماني اوليه نيست.

وي، مركز توسعه شبكه و ارتقا سلامت وزارت بهداشت را هسته اوليه برنامه ريزي، سياستگذاري و نظارت در امر مراقبت‌هاي اوليه بهداشتي درماني برشمرد و افزود: اين مركز اميد دارد با بهره‌مندي از تجارب ارزشمند حاصله، مشكلاتي را كه عموما سليقه‌اي و غير كارشناسي است با حمايت و دستور قاطع رييس جمهور برطرف كند.

رييس مركز توسعه شبكه و ارتقا سلامت وزارت بهداشت با اظهار اميدواري به اينكه «در حركتي كم سابقه و انقلابي، طعم عدالت در سلامت به مردم شريف چشانده شود»، ‌گفت: طي دو سال اخير همه مقدمات كار فراهم شده است، صندوق‌هاي بيمه‌اي هم بايد با محوريت سياست‌هاي وزارت بهداشت (متولي سلامت) اين مسئوليت خطير را با ساختار طرح تهيه شده به انجام رساند.

دكتر مطلق، با بيان اينكه اين طرح در شهرها در سه مرحله قابليت اجرا دارد، افزود: در نخستين مرحله شهرهاي با كمتر از 50 هزار نفر جمعيت مدنظر است كه هم اكنون در سه شهر به صورت آزمايشي آغاز شده است.

به گفته وي، در مرحله دوم شهرهاي زير يك‌صد هزار نفر جمعيت و در مرحله سوم در كلان شهرها برنامه پزشك خانواده اجرا مي‌شود.

رييس مركز توسعه شبكه و ارتقا سلامت وزارت بهداشت، با بيان اينكه كارشناسان حوزه سلامت مدافع و حامي اجراي اين طرح هستند و دولت بايد بيش از پيش به اين طرح توجه ويژه داشته باشد، افزود: بايد ناهماهنگي‌ها را از ميان برداشت و در اين مسير، مركز توسعه، مشكلي به لحاظ اجرا و پياده سازي برنامه پزشك خانواده‌ در شهرها ندارد.

دكتر مطلق، با بيان اينكه كارشناسان معتقدند اجراي برنامه پزشك خانواده تنها راه نجات نظام سلامت كشوراست، افزود: بسياري از كشورهاي جهان با تبعيت از ضوابط ارجاع، سطح بندي و پزشك خانواده تجربه موفقي داشته‌اند.

وي، ادامه داد: بنابر اعلام 2008 سازمان بهداشت جهاني استقرار نظام مراقبت اوليه تنها استراتژي برون رفت از چالش‌هاي موجود در نظام سلامت كشور است.

رييس مركز توسعه شبكه و ارتقا سلامت وزارت بهداشت، با اشاره به وجود سه انحراف اصلي در نظام‌هاي سلامت در سه، چهار دهه اخير افزود: بيمارستان محوري،‌ تجاري سازي بخش درمان و تكه تكه شدن نظام‌هاي سلامت اين سه انحراف را شامل مي‌شود كه با اجراي PHC نظام مراقبت اوليه سلامت اين انحرافات قابل رفع است.

دكتر مطلق، با بيان اينكه با رشد و توسعه انواع تخصص‌ها و فوق تخصص‌ها در حوزه تشخيص و درمان و تجهيز مراكز درماني به انواع دستگاه‌هاي گران قيمت قادر نيستيم سلامت آحاد جامعه را تامين كنيم به ايسنا گفت: اين فقط به معناي هدر رفتن هزينه‌هاست.

وي، به استقرار شبكه ارتقا سلامت PHC در سال‌هاي 64 و 63 در كشور اشاره كرد و افزود: بسياري از مجريان اين شبكه همچنان در قيد حيات هستند و مي‌توان از تجارب آنان بهره مند شد و به جمع بندي رسيد.

رييس مركز توسعه شبكه و ارتقا سلامت وزارت بهداشت در پايان با اظهار اميدواري به اينكه اين برنامه از ابتداي سال 88 اجرايي و عملياتي شود و با اجراي اين برنامه ميزان پرداختي‌ها از جيب كاهش ‌يابد، افزود: در عين حال ميزان دسترسي به خدمات هم افزايش مي‌يابد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.05763s, 18q