آموزش موفق ديابت، به تعويق انداختن عوارض و كاهش هزينه‌ها را به دنبال دارد

۱۳۸۷/۱۲/۲۲ - ۱۰:۲۳ - کد خبر: 15468
آموزش موفق ديابت، به تعويق انداختن عوارض و كاهش هزينه‌ها را به دنبال دارد
مي‌توان گفت در دسترس‌ترين راه مقابله با عوارض ديابت مانند کوري زودرس، دياليز، قطع عضو، بيماري‌هاي قلبي و عروقي و غيره و هزينه‌هاي سرسام آور ناشي از اين عوارض، همراهي سياستگذاران حوزه سلامت و سازمان‌هاي بيمه‌گر، در تامين هزينه‌هاي آموزش، پايش و کنترل قند خون با رويکرد "بيمار محور" است.

در اين راستا گردهمايي‌هاي مختلفي در کشور از سوي مراکز علمي و دانشگاهي مانند انستيتو غدد دانشگاه علوم پزشکي ايران با حضور چهره‌هاي سرشناس بين‌المللي برگزار شده است. چندي پيش نيز با توجه به شيوع بالاي ديابت در خاورميانه که در حال تبديل شدن به اپيدمي منطقه‌اي است، متخصصان و صاحبنظران ديابت از کشورهاي مصر، عربستان، کرواسي، ليتواني، کويت، امارات متحده عربي و لبنان در يك نشست بين‌المللي در دبي گرد يكديگر جمع شده و در خصوص سرمايه‌گذاري در حوزه آموزش "بيمار محور" ديابت به بررسي راهکارهاي عملي جهت توانمند كردن بيماران ديابتي در پايش قند خون پرداختند.

آموزش ديابت يکي از اجزاي اساسي و مهم در درمان و پيشگيري موفق ديابت است، هدف از آموزش موفق ديابت، پيشگيري يا به تعويق انداختن کليه عوارض ديابت و کاهش هزينه‌هاي آن است، براي کليه افراد ديابتي، افراد در معرض خطر و همچنين ارائه کنندگان خدمات بهداشتي و درماني به بيماران ديابتي، دسترسي به آموزش‌هاي منظم و جامع جزء حقوق اوليه است. لازمه آموزش موفق ديابت، آموزگاران ماهر، منابع مکفي و وسايل آموزشي مناسب است و جهت گيري آموزش ديابت، بايد بيمار محور باشد، از جمله محورهاي اصلي بيانيه آموزش ديابت در گردهمايي صاحبنظران ديابت در دبي بوده است.

در اين گردهمايي صاحبنظران ديابت، اندازه‌گيري قند خون توسط بيمار جزئي اساسي از آموزش ديابت عنوان شده و مبنايي براي توانمند سازي، انگيزش و درمان بيمار محور ديابت در نظر گرفته شد. همچنين بر لزوم توجه سازمان‌هاي بيمه‌گر و سياستگذاران اقتصاد سلامت نسبت به اهميت آموزش ديابت تاكيد شد.

در گردهمايي صاحب نظران ديابت در دبي تاكيد شد كه سرمايه‌گذاري در زمينه آموزش و پايش ديابت بي‌ترديد منجر به کاهش هزينه در کوتاه مدت و ميان مدت خواهد شد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.32633s, 18q