كميسيون تلفيق بودجه رويكرد خوبي نسبت به سلامت داشت

۱۳۸۷/۱۲/۲۴ - ۱۲:۲۶ - کد خبر: 15487
كميسيون تلفيق بودجه رويكرد خوبي نسبت به سلامت داشت
اين عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با ايسنا، درباره مهم‌ترين پيشنهادها اظهار كرد: يكي از بحث‌هاي مهم مربوط به كارگروه اصل 44 بود كه بحث واگذاري‌ها، نحوه‌ي واگذاري‌ها، نحوه ورود بخش‌هاي دولتي در صحنه‌ي تصدي حوزه‌ي سلامت در آن مورد بررسي قرار گرفت.

نماينده مردم مشهد در مجلس افزود: يكي از بحث‌هاي صورت گرفته پيشنهاد ساماندهي بيمارستان‌هاي پركار به عنوان پايلوت سال آينده بود، به طوري كه مقرر شد ارتباط‌شان با بودجه عمومي و جاري دولت قطع شود و به صورت عملكردي منابع‌شان تامين شود و اين گام به سمت مديريت جديد است.

اين عضو كميسيون بهداشت و درمان با اشاره به مصوبات هدفكس گفت: مدل جديد دريافت خدمات با زمينه‌سازي هدفكس طراحي شد تا به تدريج يك سري منابع مطمئن براي سازماندهي هزينه‌هاي حوزه سلامت تعريف شود و بدين ترتيب وابستگي منابع سلامت را به بودجه جاري دولت كه به خصوص در حوزه‌ نفت متغير بوده و كاهش يافته است را از بين ببرد.

قاضي‌زاده هم‌چنين به بحث تجميع منابع و توليت حوزه‌ سلامت اشاره كرد و گفت: اين بحث در حال حاضر متوقف شده و در برنامه توسعه پنجم قرار گرفته است.

او با تاكيد بر اين‌كه حوزه سلامت يك حوزه حاكميتي است، گفت: بر اساس قانون اساسي مديريت تامين سلامت بايد توسط حاكميت انجام شود و سلامت موضوعي زيرساختي و سرمايه‌گذاري براي آينده محسوب مي‌شود.

نماينده مردم مشهد در مجلس با اشاره به طرح نجات اقتصادي اوباما، رييس‌جمهور آمريكا گفت: از 800 ميليارد دلاري كه در اين طرح ذكر شده است، 23 درصد منابع براي سلامت اختصاص پيدا كرده است و اين بدان معنا است كه تحت عنوان نجات اقتصادي در بخش سلامت سرمايه‌گذاري مي‌شود.

قاضي‌زاده تاكيد كرد: بايد رويكردها نسبت به سلامت تغيير كند و با وجود تلاشي كه در كميسيون تلفيق صورت گرفت، باز هم ما كمبودهاي جدي در حوزه سلامت خواهيم داشت.

اين عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس اظهار كرد: مديريت حوزه سلامت و نحوه‌ توزيع قدرت در حوزه سلامت بسيار بد تنظيم شده است، چرا كه بحث توليت در اين حوزه مشكلات جدي دارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.56744s, 18q