متخصص چشم: عدم درمان آب سياه، نابينايي را به دنبال دارد

۱۳۸۷/۱۲/۲۴ - ۱۲:۲۷ - کد خبر: 15488
متخصص چشم: عدم درمان آب سياه، نابينايي را به دنبال دارد
به گفته كارشناسان زاويه ديد فرد مبتلا به آب سياه كاهش يافته و اصطلاحا دچار كاهش ديد كناري شده و ممكن است به نابينايي نيز منجر شود. گلوكوم هيچ علائمي نداشته و تنها توسط معاينات مداوم تشخيص داده مي‌شود.

به گزارش ایسنا،12 مارس، روز جهاني آب سياه، فرصت مناسبي براي شناخت بيشتر اين بيماري و دقت هر چه بيشتر براي تشخيص به موقع آن است.

در انتهاي چشم پرده‌اي حساس به نور به نام شبكيه وجود دارد كه توسط ميليون‌ها رشته عصب بينايي به مغز متصل مي‌شود. اين پرده حساس به نور و اعصاب متصل به آن نقش اصلي را در بينايي بر عهده دارند. چنانچه افزايش فشار دروني چشم، فشار بر روي اعصاب بينايي را به دنبال داشته و منجر به گلوكوم يا آب سياه مي‌شود.

از فضايي در چشم به نام اتاق قدامي به طور پيوسته مايعي شفاف (كه وظيفه تغذيه بافت‌ دروني چشم را به عهده دارد) ترشح مي‌شود. به محل خروج اين مايع شفاف از اتاق قدامي اصطلاحا زاويه گفته مي‌شود كه محل تلاقي قرنيه و عنبيه چشم است.

گلوكوم شامل انواع مختلفي از جمله گلوكوم زاويه باز، گلوكوم زاويه بسته، گلوكوم با فشار طبيعي و يا كم، گلوكوم مادرزادي و گلوكوم ثانويه است كه شايع‌ترين مورد آن گلوكوم زاويه باز است.

در گلوكوم زاويه باز، زاويه بيش از حد مجاز باز مي‌شود. با اين وجود سرعت حركت مايع به دلايل نا‌مشخص كند شده و سپس تجمع آن موجب افزايش فشار داخلي چشم مي‌شود. اين فشار سبب ايجاد ضربه به اعصاب بينايي و كاهش ديد خواهد شد.

به گفته متخصصان بيماري گلوكوم در افراد بالاي 40 سال و همچنين افرادي كه سابقه ابتلا خانوادگي دارند شيوع بيشتري دارد. فشار طبيعي داخل چشم هفت تا 20 ميلي‌متر جيوه است. گاهي ممكن است فرد در فشار طبيعي نيز دچار گلوكوم شود. ابتلا به گلوكوم يا آب سياه به مقاومت اعصاب بينايي فرد در برابر فشار دروني چشم بستگي دارد و اين مقاومت در همه افراد يكسان نيست. همچنين آب سياه درمان قطعي ندارد. اين در حالي است كه تشخيص به موقع آن مي‌تواند در بهبود وضعيت بيماري فرد، با درمان‌هاي رايج موثر باشد.

در حال حاضر از روش‌هاي درمان دارويي، ليزر درماني و جراحي جهت بهبود بينايي فرد مبتلا به گلوكوم استفاده مي‌شود و در صورتي كه اين بيماري به موقع تشخيص داده شود بسيار موثر خواهند بود.

دكتر محمودرضا پناهي، متخصص بيماري‌هاي چشم، در گفت‌وگو با ايسنا ـ در اين باره گفت: در صورتي كه آب سياه به موقع تشخيص داده شود در بهبود بينايي فرد مبتلا كمك موثري خواهد بود.

وي گفت: آب سياه در افرادي داراي سابقه خانوادگي، سابقه ضربه به چشم، سابقه التهابات چشمي، رماتيسم مفصلي و سابقه ابتلا به بيماري‌هاي زمينه‌اي مانند ديابت، شيوع بيشتري داشته و لازم است به صورت مداوم نسبت به معاينه چشم و تعيين فشار دروني آن اقدام كرده و در صورت تشخيص علائم آب سياه درمان آغاز شود.

پناهي افزود: در صورتي كه آب سياه به موقع تشخيص داده نشود و فرد مبتلا پيگير درماني آن نشود، احتمال وقوع نابينايي فرد را تهديد مي‌كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.08148s, 18q