مکيدن اجسام خارجي سومين عامل مرگ ومير کودکان زير يك سال

۱۳۸۷/۱۲/۲۴ - ۱۲:۲۸ - کد خبر: 15491
مکيدن اجسام خارجي سومين عامل مرگ ومير کودکان زير يك سال
اين پژوهش که با هدف بررسي وضعيت کودکان مبتلا به مکيدن جسم خارجي در مجاري تنفسي و ميزان آگاهي والدين از اقدامات اوليه در هنگام بروز حادثه، توسط زهرا جنت علي پور عربي و عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي بابل بر روي 10 کودک زير 12 سال با تشخيص آسپيراسيون جسم خارجي در راه هاي هوائي و والدين آن ها صورت گرفته است.

گفتني است آسپيراسيون جسم خارجي به راه هاي هوائي از جمله وقايع تهديد کننده زندگي کودکان است چرا که اين حادثه سومين علت مرگ ناگهاني در کودکان زير 1 سال، چهارمين علت در کودکان 1 تا 6 سال و مهمترين علت مرگ هاي ناگهاني در منزل کودکان زير 6 سال است.

يافته هاي آماري اين پژوهش نشان مي دهد که 91/70 درصد از کودکان مورد مطالعه پسران بودند، 59 درصد در محدود سني 1 تا 3 سال و 66/47 درصد مواردجسم خارجي در برونش راست مستقر شده بود.

شايعترين جسم خارجي آسپيره شده (8/33 درصد) تکه هاي مواد غذائي بوده است و 74 درصد والدين هيچ گونه اطلاعي در رابطه با اقدامات اوليه و نحوه برخورد با کودک مبتلا به آسپيراسيون نداشتند.

در پايان اين پژوهش، محققان پيشنهاد مي کنند از آنجايي که رعايت اصول ايمني در محيط منزل و مرکز مراقبت و نگهداري از کودکان و آشنايي خانواده ها با اين اصول و همچنين نحوه برخورد با کودک در هنگام بروز حادثه مي تواند در امر پيشگيري و اقدام به موقع و در نتيجه جلوگيري ازعوارض و مرگ و مير و ارتقاي سطح سلامت کودک کمک نمايد مسئولات مي توانند با طرح و اجراي برنامه هاي آموزشي دراين خصوص به افزايش سطح آگاهي عمومي مبادرت نمايند.

لازم به ذکر است که نتايج اين مطالعه در بيستمين همايش بين المللي بيماري هاي کودکان ارائه و بررسي شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.22214s, 18q