يك متخصص تغذيه: انواع ميوه، جايگزين شيريني‌ها و قندهاي ساده ميهماني‌ها شود

۱۳۸۷/۱۲/۲۶ - ۱۱:۳۱ - کد خبر: 15506
يك متخصص تغذيه: انواع ميوه، جايگزين شيريني‌ها و قندهاي ساده ميهماني‌ها شود
دكتر حسين‌زاده، متخصص تغذيه و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به ديد و بازديدهاي معمول در ايام عيد و احتمال تمايل افراد به مصرف انواع آجيل‌ها و شيريني‌ها تاكيد كرد: لازم است ميزان انرژي دريافتي در اين ايام كنترل شده و بيش از حد نياز نباشد. بهتر است در ديد و بازديدهاي عيد مصرف انواع ميوه‌ها به شكلي تقسيم‌ شده جايگزين شيريني‌ها و قندهاي ساده شود.

وي انواع مغز آجيل‌ها را منبع مناسبي براي برخي ويتامين‌ها عنوان كرد و گفت: البته اين امر به شرطي است كه آجيل مصرفي از انواع استاندارد بوده، زمان مصرف، كيفيت توليد و مسايل بهداشتي در توليد آن رعايت شده باشد. همچنين ميزان نمك بيش از حد معمول در آجيل‌ها مي‌تواند مشكل‌ساز بوده و به ويژه ريسك بيماري‌هاي قلبي - عروقي و فشار خون را افزايش دهد. در مصرف انواع آجيل نبايد زياده‌روي شود.

اين متخصص تغذيه با بيان اين كه رعايت مسايل تغذيه‌اي در ايام عيد بايد به شكلي باشد كه زيان‌هاي ناشي از آن به حداقل برسد، با تاكيد بر توجه به وعده‌هاي اصلي غذايي گفت: در تعطيلات نوروز ممكن است وعده‌هاي اصلي غذا افزايش يابد. بر اين اساس عدم كنترل و يا عدم استفاده از مواد غذايي مناسب مي‌تواند اضافه وزن و چاقي را به دنبال داشته باشد. استفاده از مواد چرب مقدار قابل توجهي كالري به دنبال دارد. همچنين نوشابه‌ها در زماني اندك مقادير زيادي كالري به بدن مي‌رسانند.

وي، بيماران ديابتي، قلبي - عروقي، افراد داراي فشار خون بالا و اضافه وزن را به رعايت مسايل تغذيه‌اي در ديد و بازديدهاي نوروز توصيه كرد و گفت: در صورت دريافت انرژي بيشتر در يك وعده غذايي خاص، منابع غذايي در ديگر وعده‌هاي غذايي طوري جايگزين شود كه انرژي دريافتي اضافي جبران شود.

اين متخصص تغذيه با تاكيد بر عدم حذف وعده‌هاي اصلي غذا به ويژه صبحانه گفت: حذف وعده‌هاي اصلي غذايي مي‌تواند منجر به مشكلات بعدي شود. از آنجا كه در ايام نوروز انواع شيريني‌ها، شكلات و آجيل‌ها در دسترس هستند، حذف يك وعده غذايي ريزه‌خواري را به دنبال داشته و اين ريزه‌خواري ريسك اضافه وزن و چاقي را بيشتر مي‌كند. استفاده از كربوهيدرات‌ها و پروتئين‌ها در وعده صبحانه علاوه بر رفع گرسنگي، كالري تنظيم شده‌اي را به بدن مي‌رساند؛ بنابراين وعده‌هاي اصلي غذا و ميان وعده‌هاي غذايي هر كدام در جاي خود مصرف شوند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.61019s, 18q