افزايش ازن در هوا خطر مرگ ناشي از امراض ريوي را تشديد مي‌كند

۱۳۸۷/۱۲/۲۶ - ۱۲:۰۳ - کد خبر: 15509
افزايش ازن در هوا خطر مرگ ناشي از امراض ريوي را تشديد مي‌كند
‌نتايج يك تحقيق جديد نشان داد افراد ساكن در مناطقي كه بيشترين ميزان آلودگي ازن را دارند، 25 تا 30 درصد بيشتر با خطر مرگ و مير ناشي از ابتلا به بيماريهاي تنفسي دست به گريبان هستند.

مايكل جيريت محقق دانشگاه كاليفرنيا در بركلي و دستياران وي با مطالعه روي نزديك به 500 هزار نفر در سراسر آمريكا به اين نتايج دست يافته‌اند.

اين تحقيق حدود 18 سال به طول انجاميد و طي آن پژوهشگران دريافتند كه ازن هيچ نقشي در مرگ و ميرهاي ناشي از مشكلات قلبي ندارد اما از طرف ديگر افزايش مقدار اين گاز در جو كه ماده ابتدايي تشكيل دهنده مه دود است، نقش مهمي در مرگ و مير ناشي از بيماريهاي تنفسي ايفا مي‌كند.

دكتر جيريت در بيانيه‌اي اظهار داشت: هم اكنون ما مي‌دانيم كه كنترل سطح ازن نه تنها براي كاهش گرماي جهاني سودمند است بلكه تاثيرات مفيدي نيز در كاهش نرخ تلفات جاني ناشي از امراض تنفسي خواهد داشت.

پزشكان از مدتها پيش مي‌دانستند كه ازن گاز خطرناكي است. تماس كوتاه مدت با اين گاز علائم آسم را تشديد مي‌كند و موجب بروز مشكلات تنفسي مي‌شود. هشدارهاي پزشكي درباره اين گاز در بيشتر نقاط آمريكا در روزهاي داغ تابستان افزايش پيدا مي‌كند.

بر اساس آمار موجود سالانه حدود 7/7 ميليون نفر در جهان در اثر ابتلا به بيماري‌هاي ريوي جان خود را از دست مي‌دهند و افزايش سطح ازن احتمال اين قبيل مرگ و ميرها را تشديد مي‌كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.21267s, 18q