اختلالات سيستم ايمني، شايع ترين علت سقط هاي مكرر در زنان ايراني

۱۳۸۷/۱۲/۲۶ - ۱۲:۰۵ - کد خبر: 15510
اختلالات سيستم ايمني، شايع ترين علت سقط هاي مكرر در زنان ايراني
دكتر امير حسن زرناني، مدير گروه ايمنولوژي توليد مثل پژوهشگاه ابن سينا در حاشيه اين سمپوزيوم، سقط مكرر را از شايع‌ترين اختلالات توليدمثلي برشمرد و افزود: سقط مكرر به بروز دو تا سه سقط پي در پي اطلاق مي‌شود و شيوع آن يك مورد در هر 20 بارداري (5 درصد) است.

وي، با اشاره به تنوع و تعدد علت سقط‌هاي مكرر يادآور خاطرنشان كرد: پنج علت شايع شامل اختلالات سيستم ايمني يا دفاعي - مادر نمي‌تواند جنين را به عنوان عضو نيمه بيگانه بپذيرد -، اختلالات ژنتيك در والدين يا جنين،‌ اختلالات هورموني (هورمون بر رشد و تكوين جنين تاثيرگذاراست) اختلالات آناتوميك مربوط به شكل و ساختار رحم، تخمدان و ارگان‌هاي مرتبط نظير اختلال در اسپرم و بالاخره عفونت‌هاست.

دبير علمي سمپوزيوم سقط مكرر، با بيان اين كه بارداري بر اثر عفونت‌ها به علت بروز تغييراتي در سيستم ايمني و ايجاد روند التهاب به سقط منجر مي‌شود، افزود: از اهداف برگزاري اين سمپوزيوم شناسايي علل سقط و ارايه مشاوره‌هاي لازم است.

دكتر زرناني، به برگزاري پانل‌هايي با جنبه روانشناختي مربوط به سقط اشاره كرد و افزود: چون در اين دسته از بيماران امكان بارداري موجود اما امكان نگهداري آن وجود ندارد؛ زوجين به لحاظ روحي روانپريش و افسرده مي‌شوند.

وي، بيشترين علت سقط مكرر را براساس بررسي‌هاي اين مركز اختلال سيستم ايمني برشمرد و افزود: البته هيچ وقت در درمان سقط مكرر علت‌ها نه بلكه ارتباطات بررسي مي‌شود.

دبير علمي سمپوزيوم سقط مكرر، اختلالات هورموني و ژنتيكي را از ديگر علل سقط مكرر عنوان كرد و يادآور شد: در 40 درصد موارد علتي براي سقط مكرر شناسايي نمي‌شود.

دكتر زرناني، درمان سقط مكرر را بسته به علت آن متفاوت عنوان كرد و گفت:‌ درمان‌هاي ايمونولوژيك و در برخي موارد اختلالات ژني ترومبوفيلي با تجويز داروها درمان پذير است، اين در حالي است كه اختلالات كروموزومي درمان خاصي ندارد.

وي، با بيان اين كه اختلالات هورموني و عفونت‌ها به راحتي درمان پذيرند، گفت:ايران به لحاظ خدمات درماني هم پاي ساير كشورهاي دنيا نظير آمريكا و اروپا حركت مي‌كند.

مدير گروه ايمنولوژي توليد مثل پژوهشگاه ابن سينا، با بيان اين كه در مركز درمان سقط مكرر ابن سينا بيش از 20 تخصص مرتبط با سقط مكررحضور دارند، يادآور شد: از اين رو يك فرد مبتلا به سقط مكرر از جميع جهات از جمله سيستم ايمني، ژنتيك، هورموني، عفونت‌ها، مشكلات زنان، روانشناسي و تغذيه و ... بررسي مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.16581s, 18q