وراثت، مهمترين عامل كوررنگي است

۱۳۸۷/۱۲/۲۶ - ۱۲:۱۰ - کد خبر: 15511
وراثت، مهمترين عامل كوررنگي است
تشخيص درست رنگ‌ها نعمتي است خدادادي كه اكثر ما از آن بهره‌مند هستيم و به دليل اين بهره‌مندي اغلب از وجود چنين نعمتي غفلت مي‌كنيم.

گاهي اوقات ممكن است فردي در زمينه‌ تشخيص رنگ‌ها دچار مشكلات و اختلالاتي شود كه در اصطلاح پزشكي مي‌گويند فرد دچار كوررنگي شده است.

كوررنگي اصطلاح مبالغه آميز براي اشخاصي است كه بعضي رنگ‌ها را تشخيص نمي‌دهند.

آمار‌ها نشان مي‌هد كه هشت درصد از مردان و كمتر از يك درصد از زنان از بدو تولد دچار نقص در تشخيص رنگ‌ها مي‌شوند، به طوري كه رنگ‌هايي مانند قرمز و سبز يشمي ‌فقط براي افرادي كه داراي قدرت تشخيص طبيعي رنگ‌ها هستند، معني دار است.

نسبت كوررنگي شامل اشكال در تشخيص رنگ‌ها ويا نديدن كامل رنگ‌ها است. اگر نقص در تشخيص رنگ‌ها اندك باشد و شخص بتواند رنگ‌ها را تشخيص دهد، اين اشكال به سختي قابل تشخيص است و اين اختلال زماني قابل تشخيص مي‌شود كه فرد به طور كامل رنگ‌ها را از هم باز نمي‌شناسد.

به گفته پژوهشگران، تشخيص رنگ‌ها به فعاليت پيچيده چشم ومغز بستگي دارد. فاكتور اصلي كوررنگي عوامل مادرزادي است. در شبكيه چشم دو نوع سلول مخروطي و استوانه‌اي موجود است. سلول‌هاي استوانه ‌اي مسوول بينايي در هنگام شب و شرايط تاريكي هستند. سلول‌هاي مخروطي نيز مسوول تشخيص رنگ‌ها هستند و در نور روز عمل مي‌كنند.

سلول‌هاي مخروطي شامل سه نوع آبي، سبز و قرمز هستند كه هر سه با هم عمل مي‌كنند و باعث مي‌شوند كه ما رنگ‌ها را از آبي تيره تا قرمز تشخيص دهيم. شكل گيري اين سلول‌ها ارثي است. وجود يك ژن غير طبيعي ممكن است باعث شود كه يك رنگ خاص حذف شود.

شخصي كه اين ژن معيوب را به ارث مي‌برد اغلب در شناسايي سايه‌ها و تشخيص رنگ‌هاي قرمز و سبز مشكل پيدا مي‌كند. از سوي ديگر بالا رفتن سن نيز مي‌تواند منجر به بروز اختلال در تشخيص رنگ‌ها شود.

پژوهشگران علوم پزشكي در امريكا اظهار مي دارند: برخي از داروها يا بيماري‌هاي شبكيه يا عصب بينايي مي‌تواند سبب بروز اختلال در ديد رنگ‌ها شود. اين اختلال چون عامل وراثتي دارد قابل درمان نيست.

افرادي كه به دليل آب مرواريد به اين بيماري دچار مي‌شوند معمولا با عمل جراحي قابل معالجه هستند. گاهي استفاده از لنزهاي چشمي ‌مي‌تواند باعث بروز اختلال در ديد رنگ‌ها شود.

در مجموع، كوررنگي به عنوان يك ناتواني در نظر گرفته مي‌شود. گفتني است در برخي از مشاغل نظامي‌، هواپيمايي، كشتيراني و پزشكي اهميت تشخيص دقيق و صحيح رنگ‌ها به حدي است كه قبل از استخدام معمولا از فرد متقاضي آزمايشاتي مهم به عمل مي‌آيد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.43598s, 19q