آسيا با خطر اپيدمي بيماري‌هاي ناشي از استعمال دخانيات مواجه است

۱۳۸۷/۱۲/۲۶ - ۱۲:۱۳ - کد خبر: 15512
آسيا با خطر اپيدمي بيماري‌هاي ناشي از استعمال دخانيات مواجه است
در اين كنفرانس بين‌المللي اعلام شد كه سياستگذاران بايد تلاش‌هاي گسترده‌اي را جهت كاهش نرخ استعمال دخانيات در آسيا آغاز كنند تا از اين طريق از وقوع اپيدمي بيماريهاي مربوط به استعمال دخانيات بويژه بيماريهاي ريوي در اين منطقه پيشگيري بعمل آيد.

در اين كنفرانس كارشناسان هشدار دادند كه بسياري از كشورهاي آسيايي با افزايش شديد و نگران كننده مصرف دخانيات طي دهه گذشته مواجه شدند كه اين بحران بويژه در ميان جوانان و در مناطق شهري شدت داشته و در واقع پيامد رشد اقتصادي است.

همچنين افزايش شمار زنان سيگاري در اين كشورها قابل توجه بوده و نياز به بررسي دارد. اما غفلت از خطرات سيگار كشيدن براي سلامت اشخاص بويژه در مناطق روستايي و فقير هم چنان ادامه دارد.

بعلاوه افزايش نرخ استعمال دخانيات بار اقتصادي سنگيني را از نظر هزينه‌هاي مراقبت‌هاي بهداشتي – درماني و هزينه‌هاي بيمه بر دوش اين كشورها تحميل مي‌كند. در عين حال به اين هزينه‌ها بايد هزينه درمان‌هاي نازايي ناشي از ابتلا به بيماريهاي مربوط به سيگار كشيدن را نيز اضافه كرد.

در اين كنفرانس اعلام شد كه 20 تا 60 درصد موارد ابتلا به سل در آسيا ناشي از كشيدن سيگار است. متخصصان تاكيد كردند ترك سيگار ساده ترين راه براي پيشگيري از اين بيماريها است.

براساس اين گزارش، روزانه حدود يك ميليارد و 25 ميليون نفر در جهان سيگار مي‌كشند كه تقريبا بيش از نيمي از اين آمار مربوط به دو كشور چين و هند است. اين آمار از سوي انجمن سرطان آمريكا و موسسه جهاني ريه ارايه شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.04424s, 18q