اظهارنظرهاي نسنجيده، پيگيري پرونده‌ بيماران هموفيلي را مختل مي‌كند

۱۳۸۷/۱۲/۲۷ - ۰۹:۵۹ - کد خبر: 15521
اظهارنظرهاي نسنجيده، پيگيري پرونده‌ بيماران هموفيلي را مختل مي‌كند
دكتر كامران باقري لنكراني كه در نشستي با خبرنگاران سخن مي‌گفت، در پاسخ به سوالي درباره برخي اظهارنظرها مبني بر كوتاهي در گرفتن غرامت از شركت خارجي وارد كننده فرآورده‌هاي خوني آلوده با تاكيد بر اين كه بحث‌هاي حقوقي كه به مباحث غير دقيق كشيده مي‌شود، خروجي مناسبي ندارد، اظهار كرد: اظهار نظرهاي نسنجيده كه برخي از افراد انجام مي‌دهند، ما را از كار دقيق حقوقي كه در سطح بين‌المللي انجام مي‌شود باز مي‌دارد.

وي ادامه داد: طي سه سال گذشته كاملا به صورت حقوقي و با بهره‌گيري از توان دادگاه‌هاي بين‌المللي كار جدي بر روي پرونده‌ بيماران هموفيلي صورت مي‌گيرد، البته برخي از كشورها نيز حدود 16 سال پيش كه درگير اين موضوع بودند، توانستند در مجامع بين‌المللي حكم حقوقي عليه شركت‌هاي متخلف بگيرند.

باقري لنكراني تصريح كرد: متاسفانه برخي از افراد با سواد كم حقوق بين‌الملل اين موضوع را مخدوش كرده و نمي‌گذارند كه كار مسير خود را طي كند.

وي خاطر نشان كرد: ما در اين دوره بر روي بحث‌هاي حقوقي اين كار به صورت جدي عمل كرديم و مستندات علمي زيادي را فراهم كرده‌ايم كه نشان مي‌دهد سوشي كه HIV موجود در بيماران دريافت كننده فاكتورهاي خوني ما است، در ايران وجود ندارد، بلكه سوش اروپايي است كه اميدواريم بتوانيم با اين مستندات در مجامع بين‌المللي كار را به نتيجه برسانيم.

وزير بهداشت اضافه كرد: حال اگر يك نفر بخواهد اين كار را در سطح بسيار جزئي پيگيري كند، به نظر من جفايي در حق اين مساله است و اين پرونده‌ جدي را دچار اختلال مي‌كند.

وي با بيان اين كه ايران در موضوع مراقبت از بيماران هموفيلي جزو ممتازترين كشورهاي جهان است، تصريح كرد: هزينه‌اي كه براي هر بيمار هموفيلي اختصاص مي‌يابد،‌ هم از نظر قدر مطلق و هم به لحاظ درصد در هزينه‌هاي بهداشت و درمان و بودجه كلان سلامت جزو 10 كشور بالاي جهان است كه دليل آن هم نيازهاي پيچيده بيماران هموفيلي است. همچنين از حدود 228 ميليارد تومان يارانه هاي دارويي رقمي معادل 75 ميليارد تومان فقط صرف يارانه شش هزار بيمار هموفيلي مي‌شود، يعني يك سوم يارانه‌ها به بيماران هموفيلي اختصاص مي‌يابد.

به گزارش ايسنا، باقري لنكراني عنوان كرد: يكي از مهمترين موفقيتهايي كه در اين دوره به دست آمده است، درمان رايگان بيماران مبتلاء به هپاتيت ويروسي C در بيماران تالاسمي و هموفيلي صرف نظر از داشتن يا نداشتن حكم دادگاه است كه در حال حاضر حدود يكهزار نفر به صورت رايگان درمان شده‌اند.

وي ادامه داد: همچنين بررسي‌هاي ما نشان مي‌دهد كه شروع هپاتيت C كه توسط برخي از مراجع در بيماران هموفيلي بيش از 85 درصد گزارش شده بود، حدود 40 درصد بوده است و موفقيت درمان ما در اين 40 درصد آلوده بسيار خوب بوده به طوري كه افراد عادي مبتلاء به هپاتيت C زماني كه درمان مي‌شوند، ميزان موفقيت حدود 38 درصد است، اين در حالي است كه در بيماران هموفيلي ميزان موفقيت درمان بيش از 60 درصد بوده است.

وزير بهداشت تصريح كرد: چنانچه در اين مساله فضاي همكاري و تعامل و نگاه مساله محور وجود داشته باشد قطعا آثار بهتري را به دنبال خواهد داشت، اما برعكس تاكيد مي‌كند كه افراد نبايد به دليل باج خواهي شخصي و يا ارتباطات با شركت‌هاي دارويي و يا مبالغي در اين رابطه ها رد و بدل مي‌شود، منافع ملي و منافع بيماران را بازيچه دست خودشان قرار دهد. اين خط قرمزي است كه در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي وظيفه خودمان مي دانيم كه با آنها برخورد كنيم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.53546s, 18q