حتي‌المقدور از مصرف غذاهاي كنسرو شده بپرهيزيد

۱۳۸۷/۱۲/۲۷ - ۱۰:۲۵ - کد خبر: 15525
حتي‌المقدور از مصرف غذاهاي كنسرو شده بپرهيزيد
دكتر محمدرضا لطفعلياني در گفت‌وگو با ايسنا‌ افزود: علايم و نشانه هاي اين مسموميت با تاخير (بعد از 12 تا 24 ساعت) ظاهر مي شود و شامل تاري ديد، دوبيني، افتادگي پلك فوقاني، عدم توانايي حركتي، اختلال تكلم، لكنت زبان، سختي بلع و خشكي و درد گلو مي‌باشد. مهمترين اقدام درماني در اين مسموميت تجويز سريع ضد سم (Anti toxin) در مركز درماني مي‌باشد. در صورت عدم درمان ممكن است فرد مسموم در اثر فلج تنفسي فوت نمايد.

اين كارشناس توصيه كرد: دستور طلائي پيشگيري از مسموميت غذايي: " پختن غذا و خوردن آن در همان روز " است.

وي در ادامه با اشاره به اقدامات خارج از بيمارستان در مار گزيدگي گفت: بيمار را آرام كنيد و از حركات بيش از حد او جلوگيري كنيد.

وي ادامه داد: عضو محل گزيدگي مار را بايد بي حركت و هم سطح يا كمي پايين تر از سطح قلب نگه داشت، بستن يك نوار محكم و پهن، چند انگشت بالاتر از محل گزيدگي مار بويژه اگر محل گزيدگي در دست ها يا پاها باشد. بستن نوار نبايد آنقدر سفت باشد كه جريان خون اندام را مختل كند. اگر ورم باعث سفت شدن نوار شد، آنرا باز كنيد و از محلي بالاتر ببنديد. هر 10 تا15 دقيقه، به مدت 1 دقيقه نوار را باز كرده و دوباره ببنديد. اين كار بايد تا زمان آماده شدن پادزهر ادامه يابد.

وي با تاكيد براين مطلب كه در مارگزيدگي بايد از سرد كردن عضو با آب سرد يا يخ خودداري كرد افزود: هر چه سريعتر فرد مار گزيده را به اورژانس بيمارستان منتقل كنيد و زمان را با تلاش براي كشتن و يا گرفتن مار از دست ندهيد.

وي با بيان اين مطلب كه اگر طي 5 تا 7 سال اخير مصدوم مارگزيده، واكسن كزاز تزريق نكرده است به پزشك اطلاع دهيد توصيه نمود: گزش عقرب مي تواند منجر به بروز درد شديد در ناحيه گزش شود اما علائم تهديدكننده حيات و حوادث منجر به مرگ به ندرت رخ مي دهد.

اين كارشناس ادامه داد: تورم ناشي از گزش عقرب، عموماً محدود به ناحيه گزش است و احساس بي حسي و سوزش در ناحيه گزش براي 4 تا 6 ساعت بوجود مي آيد و معمولاً پس از 24 ساعت بهبود مي يابد.

وي با بيان اين كه زنبور گزيدگي ممكن است در اثر نيش انواع زنبور مانند زنبورعسل و زنبورسرخ بروز نمايد تصريح كرد: نيش زنبورعسل ماده، به كيسه محتوي زهر متصل است و پس از گزش در زخم باقي مي ماند و محتويات كيسه زهر به زخم منتقل مي شود. در مورد نيش زنبور عسل، برداشتن سريع نيش از روي زخم، جهت جلوگيري از ورود بيشتر سم به زخم ضروري است.

وي خاطر نشان ساخت: اگر فرد زنبورگزيده مشكل تنفسي داشت و يا تورم شديد وسريع در محل گزش بروز كرد، بايد به پزشك مراجعه نمايد.

اين كارشناس باتاكيد براينكه اقدامات اوليه در گزش هاي معمولي زنبور عبارتند از: محل زنبور گزيدگي را با آب و صابون بشوئيد افزود: روي محل زنبور گزيدگي كمپرس سرد يا كيسه محتوي يخ قرار دهيد و به طور متوالي هر 15 دقيقه يكبار كيسه يخ را از روي پوست برداريد. از قراردادن مستقيم يخ روي پوست اجتناب نمائيد و از گرم كردن موضع بپرهيزيد.

وي گفت:حشره دراكولا يا بند نه نيش مي زنند و نه گاز مي گيرند بلكه تركيبات سمي و محركي ترشح مي كند كه باعث ايجاد زخمهاي پوستي و چشمي مي شود.

وي عنوان داشت: سم حشره دراکولا يا بند باعث ايجاد صدمات بافتي، زخم و تاول مي شود. علائم به صورت قرمز شدن موضعي، جوشهاي كوچك همراه با خارش و در انتها ورقه ورقه شدن و پوسته پوسته شدن پوست مي باشد.

وي با تاكيد براينكه له شدن حشره دراکولا يا بند روي پوست و يا خاراندن پوست سبب انتشار سم و تشديد زخمهاي روي پوست خواهد شد توصيه كرد: درمان قطعي براي سم حشره دراکولا يا بند وجود ندارد و عارضه بعد از مدتي خود به خود خوب مي شود. براي تخفيف عارضه پوستي سم حشره دراکولا، مي توان در ساعات ابتدايي، با آب و صابون معمولي محل عارضه را شستشو داد و به طور تجربي استعمال الكل سفيد بر روي موضع آلوده به سم حشره دراکولا يا بند مي تواند در كاهش علايم موثر باشد.

وي گفت: در مناطقي كه حشرات زياد وجود دارد، بهتر است روي پوست بدن مخصوصا بدن كودك از کرمهاي دور کننده حشرات استفاده نمود. اما بايد توجه داشت استفاده دائم از اين مواد سبب حساسيت بيشتر مي شود.

وي توصيه كرد: براي پيشگيري از گزيدگي در محيط‌هاي باز، پيراهن آستين بلند و شلوار بلند به كودكان بپوشانيد.

اين كارشناس در پاسخ به اينكه اگر با موارد مسموميت برخورد كرديم، چه بايد بكنيم؟ بيان كرد: در مسوميت هاي دارويي و شيميايي بايد بدانيم فرد مسموم چه نوع ماده اي، چه مقدار، چه موقع از روز و از چه راهي مصرف كرده است. اگر بيمار هوشيار بود با مركز اطلاع رساني داروها و سموم به شماره 09646 و يا اورژانس 115، تماس گرفته و در خصوص اقدامات بعدي سوال مي نماييد.

اگر فرد مسموم هوشيار نبود و يا مواد اسيدي، قليايي و يا نفتي را بلعيده بود، از ايجاد استفراغ در فرد مسموم خودداري كنيد و سريعا" مسموم را به نزديكترين مركز درماني منتقل نماييد.

وي عنوان داشت: در مورد مسموميت با گازها خصوصا" منوكسيد كربن، بايد سريعا" فرد مسموم را به فضاي باز ببريم و سپس به مركز درماني برسانيم. در تماس پوست و چشم با مواد شيميايي و يا سوزاننده ، موضع را فوري با آب فراوان بشوئيد و در اسرع وقت به پزشك مراجعه نماييد.

يك کارشناس امور دارويي متذكرشد: در صورت تماس پوست يا چشم با مواد اسيدي يا قليايي، به هيچ وجه از مواد شيميايي براي خنثي سازي آنها استفاده نكنيد زيرا اين كار سبب بدتر شدن و تشديد عوارض مي شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.32952s, 19q