در سوختگي‌هاي شديد، پوست را با آب سرد نکنيد

۱۳۸۷/۱۲/۲۸ - ۱۰:۱۱ - کد خبر: 15546
در سوختگي‌هاي شديد، پوست را با آب سرد نکنيد
دکتر سيد حميد صالحي، رييس بيمارستان سوختگي شهيد مطهري در گفت‌وگو با ایسنا گفت: در سوختگي‌هاي شديد به هيچ وجه پوست سوخته را با آب سرد خنک نکنيد، چراکه درجه حرارت بدن را پايين مي آورد و اين به نفع فرد سوخته نيست.

وي با تاکيد بر اينکه تنها اقدام موثر در سوختگي ، مراجعه فوري به مراکز درماني سوختگي است؛ افزود : در صورتي که بيمارتان با آمبولانس منتقل مي شود درخواست وصل شدن سرم و اکسيژن کنيد. پوشاندن بدن با پارچه تميز و خنک نيز پيش از مراجعه به بيمارستان موثر است.

دکتر صالحي در ادامه با تاکيد بر اينکه وقت را براي مراجعه به مراکز تخصصي سوختگي از دست ندهيد؛ اضافه کرد: بيمارستان‌هاي شهيد مطهري در شمال تهران ، يافت آباد در جنوب تهران و شهيد چمران ، بيمارستان هاي مجهز به بخش هاي تخصصي سوختگي هستند.

وي همچنين با بيان اينکه 60 درصد سوختگي ها در اثر آتش گرفتگي و انفجار است؛ گفت: هنوز هم سماورها و منابع آب جوش در خانه ها در دسترس کودکان قرار مي گيرند و کودکان بسياري با آب و شيرداغ مي سوزند.

صالحي افزود: سوختگي با شعله بيشتر از همه خانم هاي خانه دار را درگير مي کند و بيشترين سوختگي در کودکان با آب جوش ايجاد مي شود.

وي گفت: اگر يک بار بيمار سوخته و پانسمان هاي دردناک او را ببينيد هيچوقت حاضر نمي شويد خود يا کودکانتان را در معرض آب جوش قرار دهيد.

صالحي با بيان اين كه آب 60 درجه مي تواند دست را به طور عميق بسوزاند، گفت: بهترين راه جلوگيري از مرگ و مير ناشي از سوختگي، پيشگيري است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.99203s, 19q