از تهيه لنزهاي تماسي از افراد غيرمتخصص بپرهيزيد

۱۳۸۷/۱۲/۲۸ - ۱۰:۱۳ - کد خبر: 15552
از تهيه لنزهاي تماسي از افراد غيرمتخصص بپرهيزيد
دكتر ابوالقاسم رستگاري در گفت‌وگو با ايسنا با اشاره به استفاده از لنزهاي تماسي، گفت: لنزهاي تماسي قرنيه به منظور اصلاح عيوب انكساري، درمان و زيبايي استفاده مي‌شوند و در اصلاح اختلالات انكساري مي‌توانند نقش عينك را ايفا كنند.

وي استفاده از لنزهاي تماسي را به دلايل شغلي، ظاهر عينك و عدم مشخص بودن لنز در چشم عنوان كرد و گفت: ‌لنزهاي تماسي در آب و هواي مرطوب مشكل ايجاد نكرده و ميزان ديد بهتري را فراهم مي‌كنند، خستگي ناشي از استفاده از لنز تماسي نيز كمتر است.

وي با اشاره به خصوصيات لنزهاي تماسي اصلاح كننده ديد، گفت: لنزهاي تماسي اصلاح كننده جهت بهبودي ديد طراحي شده كه مي‌توانند نزديك بيني، دوربيني، استيگماتيسم و حتي در مواردي پير چشمي را اصلاح كند. اين لنزها بسته به نوع مواد مورد استفاده در آنها، مي‌توانند روزانه يا براي چند روز قابل استفاده باشند. همچنين مبتلايان به اختلال كوررنگي نيز با استفاده از اين لنزها تا حدودي مي‌توانند، رنگهاي خاصي را بهتر تشخيص دهند.

اين متخصص چشم با بيان اينكه لنزهاي تماسي زيبايي طوري طراحي شده‌اند كه بتوانند نماي ظاهر چشم (رنگ) را تغيير دهند، ادامه داد: اين لنزها قادر به اصلاح ديد نيز هستند. اين لنزها به دليل رنگي بودن، محدوديت نسبي در ميدان ديد دارند و در مواردي كه نقص در چشم و يا روي مردمك چشم باشد، قابل استفاده هستند.

رستگاري همچنين درباره لنزهاي درماني ادامه داد: اين لنزها در موارد وجود ضايعاتي روي قرينه چشم به هر دليل، جهت جلوگيري از مالش اضافي چشم، پلك زدن زياد يا حتي در موارد انجام جراحي‌هاي عيوب انكساري، جهت بهبودي سريع‌تر قابل استفاده هستند.

وي با اشاره مواد تشكيل دهنده لنزهاي تماسي گفت: اين لنزها از مواد مختلف شامل pmma (پولي متيل متاكريلات) يا مواد سيلكوني و ساير مواد شيميايي ساخته مي‌شوند. زمان استفاده از لنزهاي تماسي نيز به طور كلي به دو دسته دائمي يا روزانه تقسيم مي‌شود. بهترين زمان براي استفاده از اين لنزها در روز است و هنگام خواب به عنوان يك عامل خارجي، بايد از چشم برداشته شود. لنزهاي تماسي بايد از افراد متخصص صورت گيرد و خريد از افراد فاقد تخصص لازم خيلي مورد اطمينان نيست.

وي عوارض مصرف اين لنزها را محدود (4 درصد) عنوان كرد و گفت: خوشبختانه عوارض استفاده از لنزهاي تماسي زياد نيست. تنها توصيه مي‌شود از لنزهاي استاندارد استفاده شود. در نحوه گذاشتن و برداشتن اين لنزها بايد به توصيه‌هاي پزشك توجه شود. برداشتن اين لنزها در شب هنگام مي‌تواند عوارض مربوطه را بسيار كاهش دهد طوري كه افرادي كه تحمل استفاده از لنز را دارند عوارض به هيچ مي‌رسد.

اين متخصص چشم در خاتمه عوارض احتمالي استفاده از لنزهاي تماسي را قرمزي، اشك ريزش، درد، تاري ديد، ترشح چشمي و احساس جسم خارجي در چشم عنوان كرد و گفت: در صورت بروز اين عوارض به منظور پيشگيري از مشكلات بعدي، فرد بايد سريع به متخصص مراجعه كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.71065s, 18q