با شيريني‌هاي كوچك، آجيل كم‌نمك و چاي كمرنگ از ميهمانان پذيرايي شود

۱۳۸۷/۱۲/۲۸ - ۱۰:۱۴ - کد خبر: 15553
با شيريني‌هاي كوچك، آجيل كم‌نمك و چاي كمرنگ از ميهمانان پذيرايي شود
دكتر ربابه شيخ‌الاسلام، متخصص بهداشت عمومي و اپيدميولوژي تغذيه در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان توصيه‌هايي ساده براي پذيرايي از ميهمان در نوروز گفت: ميز پذيرايي عيد را ميوه‌ها، شيريني‌هاي کوچک، آجيل کم نمک، قطعات کوچک از ميوه‌هاي خشک شده يا برگه‌ها تشكيل دهد. از پذيرايي با شيريني‌هاي تر و چرب، شکلات‌ها، شيريني‌هاي بزرگ و کيک پرهيز شود.

وي با بيان اين كه در ايام عيد بهتر است از ميهمانان با چاي کمرنگ و در استکان يا فنجان‌هاي کوچک پذيرايي شود، افزود: بهتر است به جاي قند از کشمش، توت خشک يا خرما استفاده شود. افراد چاق بايد ياد بگيريد که چاي را تلخ بنوشند.

دكتر شيخ‌الاسلام گفت: هنگام خريد آجيل نيز به تازگي آن توجه شده و تا حد امکان از فروشگاه‌هاي معتبر خريداري شوند. همچنين از خريد خشکباري که علايم کپک زدگي در آنها مشاهده شده و يا کهنه به نظر مي‌رسند خودداري شود. کودکان نيز بايد حدي را در مصرف مواد شيرين رعايت کنند تا دچار مشکل نشوند.

وي با بيان اينكه از آنجا كه در ايام عيد به دليل ديد و بازديدها، فرصت پختن غذا محدود مي‌شود بهتر است غذاهاي حاضري، کم چرب همراه با انواع سالاد استفاده شود و با تاكيد بر استفاده از انواع سالاد در اين ايام، گفت: در اين ايام لازم است سبزيجات شسته شده به طور مناسبي در يخچال نگهداري شوند. کاهو، کرفس، هويج، انواع کلم ، انواع فلفل‌هاي دلمه‌اي، خيار، گوجه فرنگي، گل کلم از دوستان هميشگي "سلامت" هستند. بهتر است "سس سالاد" را خودتان با روغن زيتون ، ماست، سبزي‌هاي خشک معطر و ادويه‌ درست کنيد. اگر گاهي با توجه به سليقه و ذايقه اعضاي خانواده تن ماهي و يا انواع حبوبات پخته، کشمش شسته شده يا پنير رنده شده را به اين سالاد اضافه کنيد غذاي سالم و کاملي مصرف شده است.

مدير موسسه تغذيه، سلامت و توسعه با اشاره به مسافرت‌هاي نوروزي و توصيه‌هاي تغذيه‌اي گفت: در مسافرت‌ها لازم است مصرف غذاهاي چرب، سرخ شده، شيريني‌ها، شکلات و خامه محدود شده و تا حد ممکن به جاي مصرف غذاهاي سرخ شده، از غذاهاي آب پز، کبابي و تنوري استفاده شود.

وي گفت: براي جلوگيري از کم آبي و يبوست در مسافرت‌ها، بهتر است مقادير مناسب آب همراه مسافران نوروزي باشد. همچنين بهتر است در صورت امکان از آب معدني استفاده شود و در غير اين صورت به بهداشت پارچ و ليوان‌ها توجه شود. از آنجا كه ميوه‌ها و سبزي‌هايي مانند هويج، گوجه فرنگي و ساقه کرفس حاوي آب، املاح و ويتامين‌هاي مورد نياز بدن هستند، در طول مسافرت بهترين دوستان سلامت به شمار مي‌روند.

دكتر شيخ‌الاسلام ادامه داد: آب، بهترين نوشيدني است اما در صورت استفاده از نوشيدني ديگر، بهتر است به جاي نوشابه، از دوغ کم نمک و نوشيدني‌هاي کم کالري استفاده شود. افراد اگر چاق نباشند ماءالشعير جانشين خوبي براي آب است.

وي با تاكيد بر آن كه در طول سفر مصرف لبنيات به عنوان دوست استخوان‌ها نبايد فراموش شود گفت: لازم است روزانه حدود 2 تا 3 ليوان شير کم چرب يا ماست استفاده شود. همچنين در ايام تعطيلات و در طول سفر تا حد امکان از مصرف سوسيس وکالباس پرهيز شود.

دكتر شيخ‌الاسلام براي حفظ ايمني غذا و پيشگيري از انواع مسموميت‌ها، توصيه كرد: غذاي مورد مصرف بايد کاملا پخته شود. ممکن است با توجه به مدت تعطيلات و احتمالا تعجيل در ساعت حرکت در تهيه غذا کوتاهي شود، به گونه‌اي که غذا به ويژه گوشت‌ها به طور کامل پخته نشده باشد، اين امر سبب آلودگي و فساد آن مي شود. از ظاهر گوشت مي‌توان به ميزان پخت آن پي برد؛ به عنوان مثال رنگ گوشت پخته بايد قهوه‌اي باشد، اما اکثر مواقع مغز(درون) کباب کوبيده يا برگ، قرمز رنگ است. اغلب تصور مي‌شود چون گوشت روي شعله مستقيم قرار گرفته، بنابراين قسمت دروني آن پخته مي‌شود، اما چنين تفکري اشتباه است. بارها ديده شده که سطح کباب به حالت سوخته درآمده اما درون آن همچنان نپخته مانده است. در چنين مواردي بايد گوشت را دوباره روي آتش ملايم قرار داد تا به اصطلاح مغز پخت شود.

وي ادامه داد: ماهي زماني پخته است که گوشت آن به صورت لايه لايه در آيد. مرغ آب پز نيز زماني پخته است که آب مرغ شفاف و گوشت مرغ سفيد شود. در مسافرت‌ها بهتر است از خوردن گوشت پرندگان وحشي صرف نظر شود. در صورت مصرف غذاهاي کنسروي نيز قبل از مصرف از سلامت آنها اطمينان كامل حاصل شود و در صورت مشاهده برآمدگي و فرورفتگي از مصرف آنها خودداري شود. قبل از مصرف غذاهاي كنسروي حتما 20 دقيقه جوشانده شوند.

مدير موسسه تغذيه ،سلامت و توسعه با تاكيد بر ضدعفوني كردن سبزي‌ها قبل از مصرف، گفت: در صورتي كه نمي‌توان سبزي‌ها را ضدعفوني کرد، بهتر است آنها را آب پز کرده و سپس مصرف شوند. براي صرف غذا بهتر است به رستوران‌هاي معتبر که اصول بهداشتي بيشتر در آنها رعايت شده مراجعه شود. وضعيت بهداشت سالن، دستشويي‌ها، کارگران و ... تا حدي مي‌تواند معيار ارزيابي سطح بهداشت رستوران باشد. بهتر است از مصرف برخي مواد غذايي مانند سالاد الويه، همبرگر، کباب کوبيده و پياز در مکان‌هايي که قابل اطمينان نيستند، خودداري شود.

اين متخصص بهداشت عمومي و اپيدميو لوژي تغذيه در پايان تاكيد كرد كه در ايام عيد نيز ورزش فراموش نشود. براي پيشگيري از اضافه وزن و شادابي بيشتر در اين ايام بيش از ساير مواقع ورزش و تحرک بدني لازم است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.63608s, 18q