مصرف الكل خطر ابتلا به سرطان پروستات را تشديد مي‌كند

۱۳۸۷/۱۲/۲۸ - ۱۰:۱۴ - کد خبر: 15554
مصرف الكل خطر ابتلا به سرطان پروستات را تشديد مي‌كند
اين پژوهشگران هشدار دادند احتمال بروز سرطان پروستات در مرداني كه الكل مصرف مي‌كنند 20 درصد بيشتر از مرداني است كه از مصرف اين قبيل نوشيدني‌ها خودداري مي‌كنند.

انستيتو ملي تحقيقات دارويي استراليا در اين باره گزارش داد كه اين يافته‌ها بر اساس بازبيني نزديك به 36 پژوهش مختلف روي الكل و سرطان پروستات بدست آمده است.

پژوهشگران خاطر نشان كردند اين خطر در دوران ميان‌سالي حتي بيشتر مي‌شود و با افزايش مقدار مصرف الكل افزايش مي‌يابد.

سرطان پروستات عبارت است از وجود سلول‌هاي سرطاني در غده پروستات كه به علت افزايش آندروژن و غدد فوق كليوي بروز مي‌كند و باعث انسداد در دستگاه ادراري مي شود. علت اين سرطان دقيقا مشخص نيست اما زمينه ژنتيكي،‌عوامل هورموني، رژيم غذايي، عوامل شيميايي سرطان زا در بروزاين سرطان موثر هستند.

تحقيقات نشان مي‌دهد كه سياه پوستان آمريكايي به دليل فاكتور ژنتيك بيشتر به اين سرطان مبتلا مي‌شوند. هم چنين احتمال بروز سرطان پروستات با بالا رفتن سن بيشتر مي‌شود و تغييرات هورموني در اين زمينه نقش دارند. به علاوه متخصصان تاكيد دارند كه مصرف زياد چربي با ايجاد تغيير در متابوليسم كلسترول و استروئيد، احتمال ابتلا به اين سرطان را افزايش مي‌دهد.

از سوي ديگر تماس با فاكتورهاي شغلي و محيطي خطر بروز سرطان پروستات را تشديد مي‌كند براي مثال كارگراني كه با كودها، ‌بافتني‌ها و لاستيك و يا بطري‌هاي حاوي كادميوم و هم چنين ويروس‌ها در تماس هستند بيشتر به اين بيماري مبتلا مي‌شوند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.00609s, 18q